Materiał Partnera

Charakterystyka autolawet

Charakterystyka autolawet

Autolaweta to jeden z najbardziej popularnych sposobów transportu pojazdów. W sytuacji niespodziewanej awarii na drodze pierwszą czynnością, jaką wykonujemy, jest telefon do pomocy drogowej, która przysyła autolawetę. To tylko jeden z przykładów zastosowania lawety samochodowej. W dzisiejszym artykule zajmiemy się szczegółową charakterystyką autolawet.

W jakich sytuacjach przydaje się laweta?

Lawetę samochodową kojarzymy przede wszystkim z autem pomocy drogowej. Warto jednak zdać sobie sprawę, że laweta sprawdza się w wielu innych sytuacjach. Pierwszą z nich jest transport samochodu po jego zakupie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu powrót „na kołach”. A co w przypadku, jeśli kupujemy auto za granicą? Powrót nowo zakupionym pojazdem będzie się wiązał z załatwieniem wielu formalności. Dużo prościej załadować samochód na lawetę i w ten sposób przetransportować go do kraju.

Laweta najczęściej kojarzy nam się z transportem aut osobowych. Autolaweta może mieć jednak wiele innych zastosowań. Tego typu środki transportu są wykorzystywane m.in. do przewożenia maszyn budowlanych czy specjalistycznego sprzętu. Okazuje się zatem, że posiadanie lawety nie musi wiązać się wyłącznie ze zleceniami na transport samochodów.

Z czego wykonuje się autolawety?

Platforma transportowa zasadniczo może być wykonana ze stali lub aluminium. Oczywiście spotykane są też konstrukcje stalowo-aluminiowe. Wszystko zależy od rodzaju przewożonego ładunku. Konstrukcje stalowe wykazują wyższą trwałość i wytrzymałość, a tym samym dają większe możliwości firmie oferującej usługi transportu lawetą.

Głównym elementem lawety jest platforma załadunkowa. Powinna być ona stabilna, wytrzymała i zapewniać możliwość stabilnego przymocowania auta. Istotnym elementem konstrukcji jest wciągarka holownicza. Nie musi ona znajdować się na wyposażeniu każdej autolawety, ale z pewnością znacznie ułatwia i przyspiesza załadunek. Podstawowym elementem są za to wyciągane najazdy, dzięki którym auto może wjechać na lawetę. Ich konstrukcja musi być odpowiednio wytrzymała, a także trwale połączona z platformą, aby podczas wjeżdżania nie doszło do ich wysunięcia. Lawety piętrowe są także wyposażone w zaawansowane systemy hydrauliczne, które umożliwiają podniesienie piętra lawety tak, aby na dole zmieściło się kolejne auto.

Wyposażenie profesjonalnej autolawety musi także obejmować szereg zabezpieczeń takich jak specjalne pasy i mocowania. Ich zadaniem jest zapobieganie przemieszczaniu się pojazdów na lawecie w czasie transportu.

Szukając lawety dopasowanej do indywidualnych potrzeb, warto skorzystać z oferty firmy IBW z Buku. Firma posiada blisko 30-letnie doświadczenie w produkcji autolawet. Firma prowadzona przez Pana Bogdana Woźniczaka realizuje indywidualne zlecenia na projekty i budowę lawet samochodowych. Wśród produkowanych lawet są konstrukcje stalowe, aluminiowe, aluminiowo-stalowe, a także lawety platformowe oraz zabudowy pojazdów nietypowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz