Artykuł sponsorowany

Chaczapuri, czyli serowy chleb prosto z Gruzji

Chaczapuri, czyli serowy chleb prosto z Gruzji

Z pewnością każdy, kto odwiedził Gruzję słyszał o chaczapuri i chociaż raz je tam próbował. Jednak nie wszyscy mieli to szczęście. Tymczasem coraz popularniejsze stają się piekarnie gruzińskie, oferujące przeróżne apetyczne i aromatyczne wypieki, w tym oczywiście chaczapuri. Niestety często, jeśli czegoś nie znamy, nie decydujemy się na zakup. I dlatego w artykule wyjaśniamy, co to jest chaczapuri i dlaczego trzeba go spróbować.

Czym jest chaczapuri?

To tradycyjna potrawa kuchni gruzińskiej, która jest dla Gruzinów tak ważnym symbolem oraz daniem niczym pizza dla Włochów. Tłumacząc dosłownie, chaczo oznacza twaróg, natomiast puri to chleb. Stąd chaczapuri określane jest mianem po prostu chleba z twarogiem. Potrawa ma formę placka, którego nadziewa się zazwyczaj serem, ale popularne są również warianty z mięsem, ziemniakami, fasolą, czy też na słodko. Trzeba jednak podkreślić, że w każdym regionie kraju, a nawet i u każdej gospodyni, przepis na chaczapuri może się różnić. Chaczapuri można wypiekać zarówno w piecu, piekarniku, jak i na patelni. Co bardzo ważne, Gruzini uważają, że aby potrawa się udała, konieczny jest dobry nastrój, ponieważ przekłada się on na smak wypieku.

Najpopularniejsze rodzaje chaczapuri

Najczęściej możemy spotkać chaczapuri adżarskie, imeretyńskie oraz megrelskie. Pierwsze z nich jest zdecydowanie najbardziej charakterystycznym i tym, które zapewne większości z nas przychodzi do głowy, jeśli myślimy o tej gruzińskiej potrawie. Otóż chaczapuri adżaruli ma kształt łódki i wypełnione jest nie tylko serem, ale też jajkiem. Drugie, imeruli, to z kolei płaski placek z nadzieniem serowym. Natomiast ostatnie chaczapuri, megruli, to niemal to samo, co chaczapuri imeretyńskie, ale na wierzchu posiada dodatkowy ser. Niezależnie od rodzaju lub przepisu, najbardziej klasyczne chaczapuri składa się z ciasta drożdżowego oraz dużej ilości nadzienia, przygotowanego z tradycyjnego sera podpuszczkowego lub mieszanki różnych serów.

Gdzie spróbować gruzińskiego chaczapuri?

Oczywiście chciałoby się powiedzieć, że najlepiej chaczapuri spróbować w Gruzji, ale to wcale nie oznacza, że to jedyna możliwość. Otóż tradycyjne gruzińskie piekarnie są cząstką tego kraju, tutaj, na miejscu. Wybierając się do lokali takich jak łódzka Piekarnia Ormiańsko-Gruzińska Kotayk, mamy niepowtarzalną okazję, aby spróbować klasyczne przysmaki kuchni kaukaskiej. Wszystkie produkty przygotowywane są z najwyższej jakości, świeżych składników. Natomiast różnorodność oferty gwarantuje, że niezależnie od tego czy jesteśmy miłośnikami potraw słodkich, wytrawnych, mięsnych czy wegetariańskich, każdy znajdzie coś dla siebie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz