Centrum Turbin Gazowych. Co to takiego?

Centrum Turbin Gazowych. Co to takiego?

Trzy polskie instytucje, czyli Instytut Lotnictwa, Wojskowa Akademia Techniczna i Politechnika Warszawska stworzyły niezwykle nowoczesne miejsce, nazwane Centrum Turbin Gazowych, które już w dniu otwarcia uchodzi za bezprecedensowe i plasujące się na najwyższych miejscach w skali Europy, ale i całego świata. Uroczysta inauguracja działalności miała miejsce w środę 20 stycznia 2016 roku. Co to za miejsce i czym się wyróżnia?

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Nowoczesne w skali europejskiej i światowej

Instytut Lotnictwa otworzył nowoczesne w skali europejskiej i światowej Centrum Turbin Gazowych. Dzięki unikalnej bazie laboratoryjnej oraz największej na świecie komorze próżniowej, możliwe będzie prowadzenie badań przemysłowych turbin gazowych oraz silników dla sektora lotniczego. Oficjalne otwarcie z udziałem przedstawicieli ministerstw, najważniejszych polskich uczelni technicznych oraz zagranicznych gości odbyło się 20 stycznia 2016 roku.

Budowa Centrum Turbin Gazowych jest wynikiem współpracy Instytutu Lotnictwa z Wojskową Akademią Techniczną i Politechniką Warszawską, współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Instytut Lotnictwa zobowiązał się w ramach tej współpracy do wybudowania najnowocześniejszego obiektu mogącego pomieścić innowacyjne przestrzenie projektowe i badawcze, w których docelowo będzie pracować 260 polskich inżynierów.

Budowa nowego centrum została ukończona w ekspresowym tempie, w niecały rok od decyzji o rozpoczęciu inwestycji na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Jej całkowity koszt wyniósł ponad 100 mln złotych. Trzykondygnacyjny budynek składa się z hali napraw, w której prowadzone będą prace monterskie, lutownicze i spawalniczo-szlifierskie, warsztatu innowacji, czyli nowoczesnej prototypowni wyposażonej m.in. w drukarki 3D, hali montażowej z dwiema suwnicami dwubramowymi o udźwigu 50 ton każda, gdzie umieszczona zostanie turbina gazowa oraz z inżynierskich biur projektowo-serwisowych.

Największa komora próżniowa na świecie

Warszawskie centrum może już teraz poszczycić się posiadaniem największej komory próżniowej na świecie. Przeznaczona do przeprowadzania testów urwania łopaty największych silników turbinowych mierzy 12 metrów długości, 5,5 metra szerokości, a jej całkowita waga to 177 ton.

W przemówieniach podkreślano znaczenie nowej inwestycji dla rozwoju i wzmocnienia kompetencji polskich jednostek naukowych oraz międzynarodowej współpracy. Centrum Turbin Gazowych ma szansę stać się istotnym graczem na rynku usług badawczych. Przewagą nowego centrum będzie możliwość zaoferowania bardziej kompleksowych usług, realizacja złożonych tematów badawczych, w których charakterystyka i rozwój turbin dotyczą zarówno specyfiki i oczekiwań sektora lotniczego, jak i energetycznego.

Cytowane za komunikatem prasowym Instytutu Lotnictwa.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
4.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
A S.
A S.
05.02.2016
Instytut Lotnictwa wymiata! Warto się tam wybrać, np. przy okazji nocy muzeów.