Artykuł sponsorowany

Centrala jako mózg i serce systemu alarmowego

Centrala jako mózg i serce systemu alarmowego

Przestępczość z roku na rok maleje o 3-5%, a to wszystko dzięki nowoczesnym systemom alarmowym, które w razie włamania bardzo szybko reagują. Na dodatek bezustannie są poddawane wszelkim modyfikacjom. Oczywiście takie zmiany nie byłyby możliwe bez podstawowego elementu budowy, jakim jest centrala alarmowa. To właśnie ona jest „mózgiem” oraz „sercem” całego systemu alarmowego. Dlaczego?

 

Z czego zbudowane są systemy alarmowe?

 

Systemy alarmowe składają się z następujących komponentów:

·       czujników,

·       manipulatorów,

·       sygnalizatorów alarmowych,

·       centrali alarmowych.


Jeżeli chodzi o czujniki, najczęściej są to czujniki ruchu, które wykorzystują pasywną podczerwień. PIR (pasywny czujnik podczerwieni) działa na zasadzie wykrywania w otoczeniu zmian promieniowania cieplnego. Kąt widoczności wyznaczany jest przez soczewkę Fresnela – dzięki niej obserwacja może się odbywać kurtynowo, szerokokątnie lub wąsko (największy zasięg). Czasami mogą zdarzać się fałszywe alarmy, w takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się wówczas mikrofale. Istnieją różne rodzaje czujników, m.in.: magnetyczne, wstrząsowe czy temperatury, gazu i dymu.

 

Manipulatory to po prostu klawiatury, które służą do obsługi systemu alarmowego. Dzięki nim można w pełni korzystać z centrali. Znaczenie ma tutaj sposób montowania, a także wyświetlacz (LCD, LED, ICON). Najprostsze w obsłudze są te w wersji LCD. ICON działa na zasadzie znaczków, a LED używa do informowania diod.

 

Sygnalizatory alarmowe informują o zdarzeniu – mogą to robić za pomocą dźwięku lub obrazu. Co ciekawe, wydawany przez sygnalizatory dźwięk jest skonstruowany w taki sposób, aby przeszkodził potencjalnemu włamywaczowi w skupieniu się i podjęciu odpowiednich kroków. Ma go po prostu odstraszyć. Jeżeli chodzi o sygnalizatory akustyczne zewnętrzne, najczęściej sprawdzają się w trudnych warunkach atmosferycznych, a to wszystko dzięki wzmocnionej obudowie. Wszystkie urządzenia natomiast posiadają specjalne styki sabotażowe – mają one przeciwdziałać ich zniszczeniu lub otworzeniu.

 

Centrala alarmowa – serce i mózg całego systemu

 

Centrala alarmowa pełni najważniejszą funkcję. Przede wszystkim kontroluje pozostałe komponenty i sprawia, że są nierozłączne. Do jej najważniejszych zadań należy generowanie sygnałów alarmu, zasilanie wszystkich pozostałych urządzeń i przejmowanie sygnałów od czujek.

– Centralę można podzielić na droższą oraz bardziej zaawansowaną wersję, a także na tańszą i o prostszej budowie. Tę pierwszą wersję stosuje się zazwyczaj w zaawansowanych instalacjach alarmowych, ponieważ są zbudowane w oparciu o skomplikowaną technikę mikroprocesorową

– tłumaczy przedstawiciel firmy Electronics Box.

 

Zwyczajna centrala pozwala na ustawienie czasu zwłoki związanej z wyjściem lub wejściem do danego pomieszczenia, a także czasu trwania alarmu. Przeważnie posiada ona 6-12 wejść i kilka wyjść. Wejście można odpowiednio zaprogramować na: natychmiastowe, zwłoczne lub 24-godzinne. Bardziej zaawansowane centrale z mikroprocesorami podczas uruchomienia alarmu przesyłają na wybrane urządzenie komunikat alarmowy (np. na  telefon poprzez SMS). Poza tym mogą kontrolować od 2-4 niezależnych urządzeń. Ich zaletą jest to, że pozwalają na włączenie całego systemu alarmowego na czas nieobecności mieszkańców, a niekiedy tylko do części pomieszczeń (np. do salonu czy sypialni).

 

Oprócz tego, że warto zainwestować w odpowiednie alarmy, należy zastanowić się nad kupnem właściwej centrali. W końcu to ona zarządza pozostałymi komponentami alarmu, a więc powinna być dobra jakościowo.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz