Cellulit wodny, a tłuszczowy. Jak je rozróżnić?

Cellulit wodny, a tłuszczowy. Jak je rozróżnić?

Cellulit pojawia się u wielu kobiet, jednak przyczyny jego powstawania mogą być różne. Obiegowa opinia, że "pomarańczowa skórka" pojawia się tylko u pań prowadzących niezdrowy tryb życia i walczących z nadwagą nie jest prawdziwa. Cellulit może bowiem wystąpić u każdej kobiety, nawet szczupłej i regularnie uprawiającej sport. Jak odróżnić cellulit wodny, spowodowany zaburzeniami hormonalnymi od cellulitu tłuszczowego, związanego z nadmierną wagą?

Strony www Strony www

Czym jest cellulit wodny?

Cellulit wodny może pojawić się u każdej kobiety, ponieważ nie ma on związku z wahaniami wagi czy otyłością. Przyczyną jego powstawania najczęściej są zaburzenia gospodarki hormonalnej, nieprawidłowe krążenie krwi i nieprawidłowa dieta.

Cellulit wodny pojawia się, gdy w organizmie dochodzi do zatrzymania wody w tkankach, co z kolei powoduje powstawanie obrzęków, które "wypychają" tłuszcz, limfę i wodę w kierunku zewnętrznych warstw skóry. Zaczynają tworzyć się grudki, a na udach, łydkach i pośladkach widoczne są nierówności.

Jak zapobiegać tworzeniu się tego typu cellulitu? Przede wszystkim unikaj noszenia butów na wysokim obcasie i zakładania nogi na nogę. Smaruj ciało preparatami przeznaczonymi do walki z cellulitem wodnym i wykonuj masaże, które poprawią krążenie. Pij też dużo wody.

Czym jest cellulit tłuszczowy?

Ten rodzaj cellulitu pojawia się przede wszystkim u kobiet walczących z nadwagą i otyłością oraz u pań, które nagle przybrały na wadze. Cellulit tłuszczowy powstaje na skutek zaburzenia w metabolizmie tłuszczów i nierównomiernego rozkładania się podskórnej tkanki tłuszczowej. Na skutek tych zaburzeń w komórkach gromadzą się kwasy tłuszczowe, toksyny i zbędne produkty przemiany materii, tworząc podskórne grudki.

Cellulit tłuszczowy możemy rozpoznać po tym, że najczęściej pojawia się na biodrach, brzuchu i udach, czyli w miejscach, gdzie najczęściej gromadzi się tłuszcz. 

Jak zapobiegać powstaniu cellulitu tłuszczowego? Podstawą jest oczywiście unormowanie wagi, ale ważne jest również odpowiednie zadbanie o skórę. Pomogą ci masażery, które rozbijają tkankę tłuszczową, peelingi i specjalistyczne kosmetyki oraz ruch i zdrowa dieta.

Cellulit wodny, a tłuszczowy – jak z nimi walczyć?

W przypadku cellulitu wodnego najważniejsze jest, aby ustalić, dlaczego się on pojawił. Jeśli dużo się ruszasz i dbasz o zdrową dietę, warto zrobić badania, by sprawdzić poziom hormonów. Być może masz problemy z tarczycą lub nadmierną ilością estrogenu i rozwiązaniem będzie odpowiednia terapia hormonalna.

Jeśli nie należysz do osób aktywnych, pora to zmienić. Zacznij ćwiczyć - nie musisz od razu robić długich męczących treningów. Wystarczy, że do planu swojego dnia zaczniesz wprowadzać małe aktywności - spacer, jazdę na rowerze, pływanie. Możesz również skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej.

W przypadku cellulitu wodnego ważne jest również wyeliminowanie z diety nadmiaru soli, która zatrzymuje wodę w organizmie i produktów wysoko przetworzonych - napojów gazowanych, niezdrowych przekąsek.

W walce z cellulitem tłuszczowym najważniejszym krokiem jest zrzucenie dodatkowych kilogramów. Jeśli wiesz, że winna powstaniu "pomarańczowej skórki" jest zła dieta i brak ruchu, zmień swój jadłospis i zacznij regularne treningi. Ruch nie tylko ułatwi zrzucenie dodatkowych kilogramów, ale również pobudzi krążenie i przyspieszy usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.

Jeśli przytyłaś gwałtownie bez powodu, warto skonsultować to z lekarzem. Być może twoja nadwaga związana jest z nieprawidłowym działaniem tarczycy. Jeśli tak jest, jedynie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia może pomóc ci zwalczyć cellulit. Przeczytaj, jak hormony wpływają na cellulit.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także