Materiał Partnera

Cechy drewna egzotycznego

Cechy drewna egzotycznego

Drewno egzotyczne to obecnie coraz częściej wykorzystywany materiał podczas wykańczania domów i mieszkań. Wpływ na to ma jego efektowna kolorystyka i usłojenie oraz wysoka odporność czy twardość. Drewno z Azji, Afryki czy Ameryki Północnej jest zdecydowanie wyjątkowe. Co warto o nim wiedzieć, podejmując decyzję co do podłogi czy mebli, które mają znaleźć się w wykańczanym mieszkaniu?

Do czego wykorzystuje się drewno egzotyczne?

Drewno egzotyczne ma postać fornirów, tarcicy oraz drewna klejonego. Szeroki wybór takiego drewna znajdziemy w ofercie takich firm, jak Ena. Wykorzystywane jest do produkcji desek tarasowych, podłogowych i elewacyjnych, a także mebli czy parkietów. Na uwagę w jego przypadku zasługuje szeroka paleta barw. Do wyboru są gatunki w odcieniach brązu, czerwieni, żółci, bieli, zieleni, szarości czy czerni. Wszystkie wymienione kolory są bardzo głębokie i różnią się w zależności od usłojenia. Efekt jest oryginalny i niepowtarzalny. Nie bez znaczenia są też walory dotykowe drewna egzotycznego. Bywa ono bowiem zarówno delikatne i ciepłe, jak i śliskie czy tłuste.

Zalety drewna egzotycznego

Innym atutem drewna egzotycznego jest jego długowieczność. Gatunki europejskie wraz z upływem lat zmieniają swoją kolorystkę czy tracą swoją wilgotność. W tym przypadku tego problemu nie ma. Podłogi wykonane z drewna egzotycznego są twarde, a tym samym wytrzymałe i odporne na uszkodzenia różnego rodzaju. W szczególności warto tutaj wspomnieć o takich gatunkach jak merbau, doussie, jatoba, lapacho czy sucupira. Drewno egzotyczne świetnie komponuje się z wieloma różnymi wystrojami wnętrz. Pasuje zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i tych nieco bardziej klasycznych.

Jak dbać o drewno egzotyczne?

Jednocześnie drewno egzotyczne wymaga odpowiedniej pielęgnacji, z czego warto zdawać sobie sprawę. Na podłogę olejowaną należy raz w tygodniu nakładać środek ochronno-pielęgnacyjny. Po kilku tego typu zabiegach pory drewna skutecznie zamykają się. Wówczas raz na 2-3 tygodnie deski trzeba myć mydłem olejowym i pokrywać środkiem dyspersyjnym. W przypadku podłóg lakierowanych stosuje się środki zawierające woski. Unikać należy natomiast preparatów z silikonem w składzie. Deski tarasowe wykonane z drewna egzotycznego koniecznie trzeba regularnie zamiatać. Zimą zaś warto pamiętać o usuwaniu z nich śniegu. Deski olejowane na wiosnę zaleca się ponownie pokryć olejem. Czasem z pomocą przyjść może myjka ciśnieniowa, gdy zabrudzenia są szczególnie intensywne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz