Artykuł sponsorowany

Cechy dobrych okuć drzwiowych

Cechy dobrych okuć drzwiowych

Drzwi to podstawowy element wyposażenia każdego domu i mieszkania. Spełniają wiele funkcji. Rozdzielają do siebie pomieszczenia, chronią przed włamaniami, intruzami oraz umożliwiają wymianę temperatury i powietrza. Drzwi zbudowane są ze sztywnej ramy, płyciny, czyli wypełnienia, i okuć drzwiowych. Czym są te ostatnie i jakie są cechy dobrych okuć drzwiowych? Sprawdź!

Okucia drzwiowe – czym są?

Okucia drzwi to wszystkie elementy montowane na skrzydle drzwiowym, które tworzą różne funkcjonalności drzwi. W skład okuć wchodzą więc:

  • klamki,
  • samozamykacze,
  • zamki zabezpieczające,
  • zawiasy,
  • zabezpieczenia antypaniczne (stosowane w obiektach użytku publicznego),
  • akcesoria do drzwi przesuwnych.
„Okucia drzwiowe są niezbędnymi elementami każdych drzwi. Tworzy je wiele elementów, które muszą ze sobą ściśle współpracować. Przy wyborze odpowiednich okuć drzwiowych należy przede wszystkim kierować się certyfikatami i atestami producentów; Drzwi mają przecież dbać również o bezpieczeństwo osób” – podsumowuje ekspert z hurtowni DOMATOR.

Pożądane cechy okuć drzwiowych

Okucia drzwiowe są szeroką kategorią, która zawiera wiele różnych drobnych akcesoriów i systemów. Ich wybór powinien być podyktowany zatem uniwersalnymi wartościami i cechami, takimi jak:

  • zgodność z typem drzwi – w ofercie sklepów budowlanych można znaleźć okucia, które przeznaczone są do konkretnych drzwi. Należy na to zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Okucia do drzwi drewnianych nie będą w pełni spełniać swoich funkcji zamontowane w drzwiach szklanych czy przesuwnych,
  • jakość materiału – to, z jakiego materiału wykonane zostały okucia, ma niebagatelne znaczenie w kontekście ich trwałości i niezawodności. Najczęściej stosowane są stopy metali i aluminium, ale spotkać też można elementy z mosiądzu, gumy czy PVC,
  • estetyka – większość rodzajów okuć drzwiowych po zamontowaniu będzie widoczna dla ludzkiego oka. Należy więc też zwracać uwagę na kolorystykę i stylistykę takich elementów, aby jak najlepiej komponowały się całym wnętrzem,
  • gwarancje bezpieczeństwa – duża część okuć drzwiowych, takich jak zamki, wkładki, samozamykacze, systemy antypożarowe i antypanikowe, ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo osób i przedmiotów zgromadzonych wewnątrz pomieszczenia. Powinny one mieć aktualne i wiarygodne certyfikaty i atesty bezpieczeństwa.

Wybór odpowiednich okuć drzwiowych nie jest więc wcale intuicyjną i prostą sprawą. Należy pamiętać o kilku ich ważnych cechach, aby służyły przez wiele lat oraz pasowały do drzwi i wnętrza.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz