Materiał Partnera

Cechy dobrych blatów kuchennych

Cechy dobrych blatów kuchennych
Blat to najważniejsza przestrzeń w kuchni – na nim wykonujemy większość czynności, które prowadzą do stworzenia smacznej potrawy. Aby jak najdłużej i jak najlepiej nam służył, powinien spełniać odpowiednie kryteria. Przedstawiamy cechy, którymi charakteryzują się dobre blaty kuchenne.

Idealne parametry blatu kuchennego

Dobry blat kuchenny musi być przede wszystkim odporny na wysoką temperaturę, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, obciążenia oraz środki czyszczące. Co więcej, powinien nie tylko zapewniać komfort podczas wykonywania prac kuchennych, ale też dobrze komponować się z meblami i sprzętami kuchennymi.

Eksperci z firmy Profesjonalne Usługi Kamieniarskie Wioletta Janik twierdzą, że blat roboczy powinien być dopasowany do wzrostu osób z niego korzystających. Zazwyczaj umieszcza się je na wysokości 90-92 cm nad podłogą.

Estetyka blatu

Podczas wybierania blatu do kuchni, trzeba wziąć pod uwagę również jego estetykę. Najlepiej postawić na blat prosty, bez udziwnień, aby uniknąć wrażenia chaosu. Pamiętajcie jednak, by nie kupować całkowicie gładkiego blatu – na takich widać każdą kroplę wody i każdy okruch.

Kolor blatu powinien idealnie komponować się z pozostałymi elementami, czyli płytkami, kolorem ścian, meblami, drzwiami i oknami. Z drugiej strony, lepiej unikać mdłych połączeń (wszystko w jednym kolorze). W całkowicie białej kuchni sprawdzą się blaty brązowe, czarne, rude i ciemnozielone.

Jakie wymiary blatu kuchennego wybrać?

Najczęściej spotykana głębokość blatu kuchennego wynosi 60 centymetrów, co wynika ze standardów wyposażenia kuchennego. Ci, którzy mogą sobie na to pozwolić, mogą wybrać blat głębszy, niż 60 cm (np. blat z postformingu, z drewna lub kamienia naturalnego).

Rodzaje materiałów

Dobry blat kuchenny powinien być twardy i nienasiąkliwy. Cechami tymi z pewnością charakteryzuje się granit. Jest on jednak dość drogi, dlatego jeśli nie dysponujecie zbyt dużym budżetem, powinniście zdecydować się na blat z innego materiału.

Wśród pozostałych blatów kuchennych wyróżniamy blaty:

  • z postformingu (blaty laminowane) – najtańsze i najczęściej wybierane, mają zaokrąglone krawędzie wykończone tym samym materiałem, aby w połączenia nie wciekała woda; blaty te są trwałe oraz odporne na ścieranie i odbarwienia, występują w różnych kolorach; z łatwością można wykonać ich demontaż,
  • z drewna klejonego (sosny, dębu, jesionu, buku lub drewna egzotycznego) – są naturalne i ciepłe w dotyku, nadają kuchni przytul, jednak mają niską odporność na wysoką temperaturę i zarysowania; ponadto, wymagają pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych,
  • kompozytowe (corian, staron, kerrock) – ciepłe w dotyku, a także bardziej odporne na zarysowania, środki chemiczne i wysoką temperaturę, niż kamień naturalny, mają bezspoinowe łączenia (blat nie ma szpar, toteż jest jednorodną, gładką płaszczyzną, która nie przepuszcza wody); takie blaty są łatwe w obróbce, toteż kompozytem można dodadkowo wykończyć zlew lub wykonać z niego zaokrąglone krawędzie; minusem takich blatów są ich wysokie ceny.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz