Materiał Partnera

Cechy dobrej więźby dachowej

Cechy dobrej więźby dachowej

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Nie tylko chroni on nas przed środowiskiem zewnętrznym, między innymi opadami oraz promieniowaniem słonecznym, ale również powstrzymuje ogrzewające wnętrza ciepło przed ucieczką do atmosfery. Aby mógł pełnić swoje zadanie, musi zostać zbudowany na specjalnym szkielecie, czyli więźbie dachowej, której zadaniem dźwiganie całe konstrukcji. Czym powinna się ona charakteryzować?

Odpowiednia nośność

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o przydatności więźby dachowej, jest jej wytrzymałość na obciążeniach. Należy pamiętać, że pokrycia dachowe różnią się między sobą pod względem wagi. Powszechnie stosowana blachodachówka czy gont należą do pokryć lekkich – tradycyjna dachówka ceramiczna i jej betonowy odpowiednik są od nich dużo cięższe. Właśnie pod tym kątem musi zostać skonstruowana więźba – im cięższe pokrycie, tym bardziej rozbudowany i wytrzymały musi być szkielet dachu. Przy tworzeniu planu więźby projektant musi uwzględnić dodatkowe obciążenia, przede wszystkim zalegający na dachu śnieg.

Klasa drewna

Kolejnym ważnym czynnikiem, który koniecznie należy brać pod uwagę w czasie projektowania i konstruowania więźby, jest klasa użytego w tym celu drewna. To właśnie klasa drewna decyduje w dużej mierze o parametrach wytrzymałościowych całej konstrukcji.

- Projektant znając klasę wytrzymałości drewna można obliczyć, jakie wymiary powinny mieć poszczególne elementy więźby – mówi przedstawiciel Zakładu Przemysłu Drzewnego Uścimów - Dlatego zabronione jest używanie do budowy drewna o klasie niższej, niż zostało to określone w projekcie, grozi to zawaleniem się dachu. Przed kupnem drewna należy upewnić się, że posiada ono zgodne z normami oznaczenia – jego producent powinien ponadto dostarczyć nam dokładne parametry techniczne drewna z deklaracją właściwości użytkowych.

Wilgotność drewna

Drugim po klasie wytrzymałościowej ważnym parametrem drewna jest poziom jego wilgotności. Generalnie przyjmuje się, że drewno na więźbę dachową musi być dobrze wysuszone, jego wilgotność powinna znajdować się w zakresie między 13 a 23% - drewno o wilgotności powyżej 24% nie powinno być stosowane do budowania więźby. Spowodowane jest to tym, że mokry materiał jest mniej sprężysty i wytrzymały, łatwiej się odkształca przy zmianie wilgotności powietrza.

Zabezpieczenie drewna

Drewno jest bardzo podatne na wpływ czynników biologicznych, między innymi grzybów, pasożytów, owadów. Dlatego też powinno ono zostać odpowiednio zabezpieczone przed takimi zagrożeniami. Stosuje się w tym celu różne metody, między innymi malowanie specjalnymi lakierami lub kąpiele w impregnatach.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz