Materiał Partnera

Cechy dobrej szkoły językowej

Cechy dobrej szkoły językowej

Szkoły językowe przeżywają obecnie oblężenie. Angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego chcą się uczyć wszyscy – młodzież, osoby starsze, a nawet małe dzieci. Jednak, aby nauka języka przyniosła efekty, trzeba wybrać odpowiednią szkołę. Ciekawe zajęcia oraz zaangażowani lektorzy są gwarancją szybkiego przyswojenia słownictwa i gramatyki. Czym jeszcze powinna charakteryzować się dobra szkoła językowa?

Wykwalifikowani nauczyciele

To, jakie postępy robią uczniowie, zależy w dużej mierze od pracy, którą włożył w ich edukację nauczyciel. Tak samo wygląda sprawa z lektorami języka obcego. Oczywiście muszą to być osoby, które perfekcyjnie znają dany język i ukończyły studia filologiczne. Ponadto warto, aby miały ukończone też kursy pedagogiczne. Znajomość metodologii nauki języków obcych realnie przekłada się na umiejętność prowadzenia intersujących zajęć.

Nie do przecenienia jest możliwość nauki języka obcego od native speakera. Nawet niewielka liczba godzin w towarzystwie osoby, która jest rodzimym użytkownikiem języka, daje możliwość osłuchania się z akcentem i poznania nowych, ciekawych zwrotów.

„Szkoła językowa musi inwestować w swoich lektorów. Ważne, aby nieustannie podnosili oni swoje kwalifikacje i jak najczęściej mogli brać udział w zagranicznych wyjazdach, co gwarantuje ciągły kontakt z językiem obcym” – mówi specjalista z Centrum Językowego TEXT.

Forma nauki

Nie każdy może pozwolić sobie na naukę języka obcego kilka razy w tygodniu. Dlatego szkoła językowa powinna wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów. Osoby pracujące na pewno docenią możliwość uczęszczania na zajęcia dłuższe, ale na przykład jedynie dwa razy w tygodniu. Warto docenić także szkoły, w których kursy odbywają się w weekendy lub gdzie można skorzystać z indywidualnych zajęć.

Zajęcia powinny być dostosowane do specyfiki różnych grup. Uczniowie, którzy przygotowują się do matury, powinni uczęszczać na kurs, który nie tylko podniesie ich umiejętności językowe, ale także pozwoli na lepsze przygotowanie się do egzaminu.

Nauka języka obcego przynosi spodziewane rezultaty, kiedy grupy zajęciowe nie są zbyt duże. Optymalnie jest, jeżeli lekcje pobiera równocześnie maksymalnie kilka osób.

Szeroka oferta

Powody, dla których ludzie decydują się na naukę języka obcego, mogą być różne. Jedni myślą o zagranicznych wakacjach i chcieliby swobodnie komunikować się z obsługą hotelu czy zamówić posiłek w restauracji. Inni natomiast chcą podnieść swoje umiejętność ze względu na karierę zawodową. Oferta szkoły powinna zatem uwzględniać oczekiwania każdej z tych grup.

Renoma szkoły językowej

Renoma szkoły językowej jest budowana przez lata. O jej dobrej reputacji świadczy fakt, że kończący kursy językowe uczniowie, mogą pochwalić się doskonałymi wynikami na egzaminach. Dobra szkoła językowa to także taka, która istnieje na rynku już długi czas. Dzięki temu kursanci mają pewność, że nie zostanie ona niespodziewanie zamknięta podczas ich kursu.

Przygotowanie do egzaminów

Kompetencje językowe mogą zostać potwierdzone przez odpowiednie certyfikaty. Można je zdobyć, zdając wymagające egzaminy. Szkoła językowa powinna dawać możliwość przygotowania do takich egzaminów – i to dotyczących różnych języków. Są to na przykład:

  • certyfikat FCE (Cambridge First), CAE, Proficiency, TOEFL, IELTS – określające znajomość języka angielskiego
  • certyfikat ZDAF (Zertifikat Deutsch als Fremdsprache) – mówiący o poziomie umiejętności w zakresie języka niemieckiego
  • certyfikaty DELF i DALF – potwierdzające znajomość języka francuskiego
  • certyfikat DELE – mówiący o kompetencjach językowych dotyczących języka hiszpańskiego
  • certyfikaty CELI, CILS i PLIDA – dowodzące znajomości języka włoskiego.

Oprócz tego lektorzy w szkole językowej powinni pracować z młodzieżą przygotowującą się do egzaminu maturalnego lub egzaminu ósmoklasisty. Tylko wykształcenie pedagogiczne kadry takiej szkoły i znajomość podstawy programowej gwarantuje, że uczniowie osiągną satysfakcjonujące wyniki podczas egzaminów.

Cena kursów w szkole językowej

Wiele osób, które szukają szkoły językowej, zwraca uwagę na jak najkorzystniejszą ofertę cenową. Jednak niska cena niekoniecznie oznacza dobry poziom nauki i dostateczne umiejętności nauczycieli. Przyszłych kursantów powinny zaniepokoić absurdalnie niskie ceny – mogą one sugerować, że szkoła nie cieszy się najlepszą reputacją.

Oczywiście nie dotyczy to wszystkich przypadków. Nawet najlepsze szkoły językowe prowadzą niekiedy akcje promocyjne. Koszt kursu może być wtedy znacznie niższy. Dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz