Artykuł sponsorowany

Cechy dobrej stolarki okiennej

Cechy dobrej stolarki okiennej

Odpowiednie okna w pomieszczeniach dziennych i sypialniach powinny zapewnić określony poziom naturalnego oświetlenia oraz spełniać szereg innych warunków, istotnych dla komfortu mieszkańców. Przed podjęciem decyzji o ich zakupie warto zapoznać się nie tylko z ich wyglądem i ceną, ale również z parametrami technicznymi. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakimi cechami powinna charakteryzować się stolarka okienna.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze stolarki okiennej?

Zanim zaczniemy rozglądać się za odpowiednią stolarką okienną, powinniśmy ustalić wszystkie szczegóły. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy, aby okna spełniały dodatkową funkcję, jaką może być np. antywłamaniowość, dźwiękoszczelność czy energooszczędność. Są to cechy, które znacznie ułatwiają bezpieczne mieszkanie, dlatego w dłuższej perspektywie okażą się na pewno opłacalne. Pod uwagę należy wziąć także kształt okien, który może być standardowy lub mniej spotykany. Kolor i materiał to rzecz gustu i warto go dobrać do wystroju pomieszczenia, więc zajmijmy się cechami okien, których na pierwszy rzut oka nie widać, a które są bardzo istotne podczas wyboru.

Współczynnik przenikania ciepła

Producenci oferują mnóstwo modeli okien, dlatego ich ilość za pierwszym razem może wydać się przytłaczająca. Należy zatem zrobić szybką selekcję i porównać ze sobą najważniejsze parametry. Pierwszym z nich jest współczynnik przenikania ciepła oznaczany jako Uw – wyrażany w jednostkach W/(m2K) – który decyduje o ilości ciepła wydostającego się z domu przez okno. Najkorzystniejsza jest jak najniższa wartość tego parametru, ponieważ oznacza małe straty energii. Dopuszczalny poziom współczynnika przenikania ciepła wynosi w Polsce 1,8 W/(m2K), ale mając na celu zmniejszenie strat energii w domu poprzez zakup odpowiedniej stolarki okiennej, należy brać pod uwagę parametry niższe niż 1,2 W/(m2K).

Pozostałe oznaczenia stolarki okiennej

Oprócz współczynnika przenikania ciepła na etykietach, które opisują stolarkę budowlaną, można znaleźć również symbole określające klasy profilu okiennego, odpowiadającego za izolację i sztywność ramy okiennej oraz skrzydła. Najwyższa jest klasa A (jest również B i C) – ścianki zewnętrzne takich profili mają grubość co najmniej 2,8 mm, co daje gwarancję, że okno nie odkształci się w niedługim czasie. Jeżeli wybieramy profil z PVC lepiej wybrać szerszy i z większą liczbą komór, dzięki czemu okno będzie cieplejsze.

W przypadku stolarki okiennej oznacza się także stopień, w jakim okno ugina się pod wpływem wiatru i zabezpiecza tym samym konstrukcję przed nieszczelnością, pękaniem szyb oraz uszkodzeniem. Klasa odporności na tego typu obciążenie wynosi od A1 do C5, gdzie A jest klasą najniższą. Trochę inną klasyfikacją jest przepuszczalność powietrza, która oznaczana jest cyframi – od 1 do 4. Najwyższa wartość gwarantuje maksymalną szczelność stolarki okiennej.

Warto także na koniec wspomnieć o klasach wodoszczelności, które oznaczają stopień zabezpieczenia pomieszczenia przed wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych. Wynoszą one od 1A do 9A, ale w przypadku polskiego klimatu należy decydować się na klasę co najmniej 4A – wyjaśnia ekspert z firmy Geo-Mont, która oferuje swoim klientom wysokiej jakości stolarkę okienną PCV i drzwiową.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz