Materiał Partnera

Cechy dobrej firmy cateringowej

Cechy dobrej firmy cateringowej

Bankiet, impreza firmowa, jubileusz, urodziny dziecka – to okazje, z powodu których coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług firmy cateringowej. Nie powinno to dziwić, gdyż samodzielne przygotowanie bogatego menu dla większej grupy to nie lada wyzwanie. Jednak oferty firm cateringowych różnią się od siebie zakresem oraz jakością. Poniżej podpowiadamy, czym powinien charakteryzować się dobry catering.

Menu na każdą okazję

Dobra firma cateringowa powinna być przygotowana na każdą ewentualność. Niekiedy zostanie ona poproszona o przygotowanie menu na bankiet biznesowy, a innym razem na chrzest dziecka. Propozycje dań w obu tych przypadkach muszą być zupełnie inne. Imprezy firmowe to okazja do podania przekąsek, małych deserów i zimnego bufetu. Natomiast święta rodzinne to przyjęcia, na których goście chętnie zjedzą domowy obiad, ciepłe drugie dania i skosztują słodkich wypieków.

Ceniąca się firma cateringowa będzie także w stanie przygotować przysmaki na imprezę w plenerze. Zlecenie takie jest zawsze wyzwaniem, gdyż serwowane potrawy muszą być podane tak, aby ich jedzenie nie wymagało użycia zbyt dużej ilości sztućców.

Warte uwagi są firmy cateringowe, którą są w stanie przygotować potrawy uwzględniające potrzeby żywieniowe gości. Mają one zawsze do zaoferowania propozycje dla wegetarian, wegan czy osób z alergiami pokarmowymi.

Dostawa zamówienia

Podobnie jak walory smakowe zamówionego menu, tak i właściwy sposób jego dowiezienia do klienta na pewno zapisze się na korzyść firmy cateringowej.

„Catering powinien być dostarczony w specjalnych naczyniach – na przykład w takich, z których nie wyleje się zupa, a ciepłe dania nie ostygną. Na miejscu potrawy powinny znaleźć się na podgrzewaczach, paterach czy w wazach” – mówi specjalista z firmy .KATERING Dominika Tlałka.

Firma cateringowa powinna oferować także przywiezienie sztućców, obrusów, szkła, a nawet dekoracji na stół. Jest to szczególnie istotne, kiedy impreza odbywa się w siedzibie firmy lub w plenerze.

Najlepsze składniki i wygląd dań

Wszystkim zależy, aby goście zaproszeni na imprezę rodzinną czy służbową byli zadowoleni z serwowanego jedzenia. Dlatego firma cateringowa musi dbać o jakość podawanych mięs, warzyw, a także starać się, aby pochodziły one od lokalnych dostawców. Używanie sztucznych przypraw, wzmacniaczy smaku nie świadczy dobrze o takim przedsiębiorstwie.

Całe menu powinno zachęcać do jedzenia wyglądem. Musi być podane estetycznie, a jednocześnie niebanalnie. Godne polecenia są firmy, których pracownicy dbają o każdy szczegół, tak aby dania były dopracowane w najmniejszym detalu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz