Materiał Partnera

Cechy dobrego elektryka

Cechy dobrego elektryka

Dobry elektryk to fachowiec na wagę złota. Jego pomoc jest nieoceniona podczas wykonywania instalacji elektrycznej w domu, ale także wtedy, kiedy pojawi się niespodziewana usterka. Potrafi pomóc i doradzić najlepsze rozwiązanie. Niestety umiejętności nie wszystkich elektryków stoją na wysokim poziomie. Czym powinien wyróżniać się elektryk, któremu warto powierzyć wykonanie usług?

Udokumentowane uprawnienia

Może się wydawać, że w dzisiejszych czasach dobrego elektryka trzeba szukać ze świecą. Jednak pewność co do wysokiej jakości oferowanych usług dają między innymi uprawnienia, jakimi on dysponuje. Każdy elektryk powinien mieć uprawnienia SEP, które wydaje Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jeżeli nie może się nimi pochwalić, nie warto nawiązywać z nim współpracy. Może to oznaczać, że jest tak zwanym samoukiem, a instalacja będzie wykonana nieprawidłowo.

Oprócz tego elektryk musi działać legalnie. Powinien prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą lub być zatrudniony w firmie.

„Jeżeli skorzysta się z usług elektryka, który nie ma odpowiednich uprawnień albo nie jest legalnie zatrudniony, nie można mieć pewności co do tego, czy zlecone zadanie będzie wykonane prawidłowo. Dodatkowo w przypadku jakichkolwiek usterek, nie będzie możliwości złożenia reklamacji. Klient wszystkie błędy będzie musiał usuwać na własną rękę” – mówi fachowiec z firmy Voltmat.

Renoma i dobra reputacja

Fora internetowe oraz portale branżowe to cenne źródło wiedzy dla przyszłego zleceniodawcy. To tam można znaleźć opinie o firmach świadczących usługi elektryczne. Niezadowoleni klienci nie szczędzą takim zakładom słów krytyki. Na portalach, szczególnie dotyczących budowy domu czy wykończenia mieszkania, forumowicze często wymieniają się również kontaktami do dobrych elektryków. Może więc to być spora podpowiedź podczas poszukiwań.

Ponadto obecnie każda szanująca się firma prowadzi swoją stronę internetową. Jest to miejsce, w którym wykonawcy chętnie chwalą się własnymi realizacjami z zakresu instalacji elektrycznych. Dobry elektryk to także taki, który jest polecany przez rodzinę czy znajomych, którzy korzystali z jego usług.

Umiejętności i szeroki wachlarz usług

Bardzo ważne jest to, co potrafi dobry elektryk. Fach ten nie polega jedynie na pomocy w niespodziewanych awariach. Profesjonalista będzie potrafił wykonać instalację elektryczną w całym domu. Nie będzie też dla niego problemem modernizacja starej, wymagającej naprawy instalacji. Elektrycy wiedzą również, jak podłączyć sprzęty i urządzenia do sieci elektrycznej. Są ponadto uprawnieni do wykonywania pomiarów rezystancji przewodów oraz izolacji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz