Materiał Partnera

Bydło hodowlane — wszystko co powinniśmy wiedzieć na ten temat

Bydło hodowlane — wszystko co powinniśmy wiedzieć na ten temat

Bydło hodowlane jest jedną z grup zwierząt należących do tak zwanej grupy zwierząt gospodarskich, które w branży rolniczej przeznaczone są na ubój lub też wykorzystuje się je przy produkcji produktów mlecznych. Dowiedzmy się więcej na temat bydła hodowlanego pod względem jego rodzajów, jak również aspektów związanych z jego zakupem. Zapraszamy do lektury.

Podział i charakterystyka bydła hodowlanego

Bydło hodowlane należy do zwierząt, które możemy znaleźć praktycznie w każdym gospodarstwie w naszym kraju. Jest ono hodowane w różnych celach i w związku z tym wyróżniamy także określone typy tych zwierząt. Oto podstawowe rodzaje i charakterystyka bydła hodowlanego:

  • bydło typu mięsnego — to rodzaj bydła posiadającego bardzo charakterystyczne kształty, jeśli chodzi o ich budowę ogólną. Cechuje je przede wszystkim bardzo szeroka i głęboka (a przy tym również krótka) klatka piersiowa, a także wypukłe żebra, które ustawione są prostopadle do kręgosłupa,  jak również bardzo umięśniona szyja, mała głowa oraz prostokątny kształt ciała. Bydło tego rodzaju przeznaczone jest oczywiście na mięso, które kategoryzuje się w postaci liter od A do E oraz IR (kategoria ta dotyczy jałówek oraz buhajków ważących nie więcej niż 300 kg.), zaś cały ten podział obejmuje nie tylko rodzaj bydła, ale także jego wagę oraz wartość rzeźną. Pamiętajmy również o tym, iż kwestie humanitarnego uboju bydła mięsnego regulują różnego rodzaju rozporządzenia oraz inne ważne akty prawne;
  • bydło typu mlecznego — ta kategoria bydła obejmuje wszystkie typy krów, od których pozyskiwane jest w różnych celach ich mleko. Oczywiście mleko to możemy po prostu wypić, jak również wytwarzać z niego różnego typu sery czy inne przetwory mleczne. Bydło tego rodzaju można rozpoznać między innymi po trójkątnym kształcie ciała i płaskiej klatce piersiowej, a także wydłużonej szyi i głowie oraz silnych kończynach i dobrze rozwiniętych wymionach, dzięki którym mamy możliwość pozyskania mleka;
  • bydło kombinowane — to bydło, które można określić jako hybrydę dwóch wyżej wymienionych typów, ponieważ można je hodować zarówno w celach mięsnych, jak i mlecznych. W zależności od tego, jakie cechy charakterystyczne z budowy tych zwierząt przeważają, to w takim celu są one hodowane.

Gdzie warto kupić bydło hodowlane?

Decydując się na zakup bydła hodowlanego, musimy pamiętać, aby zwierzęta te były w stu procentach zdrowe. W związku z tym warto zadbać, by przy kupnie uzyskać pełną dokumentację weterynaryjną oraz kartę szczepień, jak również zasięgnąć wiedzy na temat tego, jakimi produktami zwierzęta te były karmione. Wysokiej jakości bydło hodowlane różnego typu możemy kupić w punkcie takim jak Markopol z Siedlimowa. Oprócz tego możemy tam również nabyć żywiec wieprzowy w postaci tuczników oraz macior, które przechodzą regularne badania oraz kontrole weterynaryjne, dzięki czemu zyskamy pewność co do bezpieczeństwa naszego zakupu.

Opracowanie:
Siedlimowo 11
tel. 606 825 885
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz