Materiał Partnera

By zimą nie marznąć

By zimą nie marznąć

Chcemy mieć ciepłe mieszkanie, ale wiadomo, że koszty opału zjadają znaczną część naszego domowego budżetu. Najtańszym rozwiązaniem jest nadal opalanie węglem, jednak jest to mnóstwo popiołu, noszenia węgla i kontrolowanie paleniska. Osoby, które mają bardziej zasobne portfele wybierają więc czyste w użytkowaniu paliwa, kontrolowane elektronicznie kotły w czyściutkim pomieszczeniu, który trudno porównywać z tradycyjną kotłownią.

Charakterystyka materiałów opałowych

Węgiel kamienny

Zdecydowanym liderem jest w Polsce węgiel kamienny. Jego powszechne wykorzystanie wiąże się przede wszystkim ze stosunkowo niskimi cenami tego paliwa, jego szeroką dostępnością, a także z wysoką sprawnością grzewczą, jaką można dzięki niemu uzyskać.

Na wysoką sprawność spalania wpływ ma nie tylko zastosowanie wydajnego pieca węglowego, ale także dobrej jakości węgla. Najpopularniejszymi rodzajami węgla opałowego są obecnie: orzech, koks, kostka i ekogroszek.

Wybierając węgiel opałowy, należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak: typ, klasa, sortyment i gatunek. Typ dobrego produktu, którym chcemy ogrzać budynek mieszkalny, mieści się w przedziale od 31 do 33. Klasa jest w głównej mierze uzależniona od naszych potrzeb i portfela, im wyższa, tym więcej ciepła zdołamy uzyskać.

Ekogroszek

Ekogroszek produkuje się z węgla kamiennego, a na rynku dostępne są jego granulaty o rozmiarze od 5 do 25 mm. Wartościowe paliwo w postaci ekogroszku musi wyróżniać się dużą kalorycznością oraz niską zawartością siarki.

Jako materiał opałowy ekogroszek niesie ze sobą szereg korzyści, należą do nich:

  • Ekogroszek to najtańsze ekologiczne paliwo.

  • Dzięki ekologicznym kotłom 5-klasy, spalanie ekogroszku to duża oszczędność oraz dbanie o środowisko.

  • Palenie ekogroszkiem to niska emisja pyłów i szkodliwych gazów.

  • Mały nakład pracy przy dokładaniu do pieca (zaledwie 1 lub 2 raz w tygodniu),

  • Wygodnie się go składuje nawet na niewielkich przestrzeniach magazynowych.

Drewno

Drewno to tradycyjny i najbardziej ekologiczny materiał opałowy. Drewno jest natomiast produktem dość kosztownym i mało energetycznym, w związku z czym nie używa się go jako materiału do ciągłego palenia, lecz do rozpalania.

Drewno jest najczęściej użytkowane w tradycyjnych kominkach, ogrzewając wnętrze i wprowadzając do niego niepowtarzalny klimat.

Ten materiał opałowy należy podzielić przede wszystkim na rodzaj drewna, a mianowicie liściaste lub iglaste. Zdecydowaną przewagę ma tutaj drewno z gatunków liściastych, takich jak: dąb, grab, jesion, buk oraz brzoza. A to dlatego, że spalają się one równomiernie i przede wszystkim – wolniej i z mniejszą intensywnością niż gatunki iglaste.

Pellet

Pellet zaś produkuje się z tzw. biomasy. Pellet jest to więc odnawialnym źródłem energii, do którego produkcji wykorzystuje się głównie trociny drewniane, łuski słonecznika i słomy, które prasuje się w małe, 6 lub 8 - milimetrowe granulki.

Producenci oferują różne modele kotłów na pellet, które posiadają zróżnicowane parametry. Najpopularniejsze kotły są w pełni automatyczne. To maszyna steruje pracą kotła, dostarczaniem paliwa oraz kontrolą procesu spalania. Kotły o mniejszej mocy są zintegrowane z podajnikiem paliwa. Te, które służą do ogrzewania całego domu, zaopatrzone są już w osobny, dodatkowy podajnik, do którego wsypujemy pellet.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz