Artykuł sponsorowany

Bursztyn – skarb Bałtyku

Bursztyn – skarb Bałtyku

Bursztyn to szlachetny surowiec, który znaleźć można u wybrzeży wielu mórz na świecie, w tym na nadbałtyckich plażach. wykorzystuj się go głównie w jubilerstwie – idealnie łączy się ze srebrem, tworząc przepiękne pierścionki, kolczyki, wisiorki oraz bransoletki. Może mieć różne kolory – od ciemnobrązowego, poprzez pomarańczowo-złotego aż po żółty. Ma również wiele właściwości prozdrowotnych. Poznaj lepiej bursztyn – skarb nadbałtyckich plaż.

Czym jest bursztyn i co warto o nim wiedzieć?

Bursztyn to  kopalniana żywica pochodząca z drzew iglastych. Istnieje wiele odmian tego surowca - do tej pory na świecie znane jest ich około 60 odmian bursztynu. Bursztyn przybierać może rozmaite barwy -  od złotych i żółtych, aż do rzadko spotykanych kamieni niebieskich, zielonych, mlecznobiałych, czerwonych, a nawet czarnych. Jego nazwa pochodzi z języka niemieckiego i oznacza palący się kamień.

Od wielu wieków bursztyn jest przedmiotem handlu. Dzięki szerokiemu zastosowaniu w wielu dziedzinach od zawsze stanowił pożądany i drogocenny materiał. Do dziś istnieją firmy, zajmujące się jego skupem. Jeśli spacerując po nadbałtyckiej plaży, znajdziesz bursztyn lub jesteś w posiadaniu biżuterii z bursztynem, jednak nie jesteś fanką tego typu ozdób, możesz odwiedzić na przykład Skup Bursztynu Karola Żebrowskiego w Gągławkach - oferuje on bardzo atrakcyjne ceny na ten surowiec.

Obecnie bursztyn wykorzystywany jest głównie w jubilerstwie do wyrobu pierścionków z bursztynem, bransoletek czy pięknych bursztynowych wisiorków. Rękodzielnicy najczęściej wykorzystują w tym celu bursztyn bałtycki.

Biżuteria z bursztynami

Bursztyn dzięki swojej pięknej barwie oraz uniwersalności wykonanej z niego biżuterii trafia w gusta wielu kobiet. Jubilerzy łączą go zarówno ze złotem, jak i ze srebrem. W połączeniu z wieloma ostrymi kolorami, sznurkami, srebrem oraz złotem może być zarówno wyrazem ekstrawagancji, jak i szykownej klasyki. Biżuteria taka powinna być czyszczona na sucho lub przy użyciu wody z mydłem albo spirytusu. Powinna być również odpowiednio przechowywana, by zapobiec blaknięciu kamienia ozdobnego najlepiej owinąć biżuterię z bursztynem jedwabną szmatką. Warto też unikać kontaktu wyrobów z wodą, ponieważ pod jej wpływem surowiec ten matowieje.

Szlachetny surowiec, jakim jest naturalny bursztyn, jest także wrażliwy na środki chemiczne, dlatego należy obchodzić się z nim ostrożnie oraz unikać kontaktu z perfumami i domowymi środkami czystości.

Inne zastosowania bursztynu

Bursztyn sprawdza się doskonale nie tylko jako materiał jubilerski.  Znane są także prozdrowotne właściwości tego surowca – ze względu na zawarty w nim kwas bursztynowy przyczynia się do zachowania dobrego samopoczucia oraz łagodzi bóle reumatyczne. Z bursztynów robi się również nalewkę, mająca mieć właściwości prozdrowotne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz