Materiał Partnera

Budujemy dom – porady

Budujemy dom – porady

Szklane domy to nie jest już fikcja literacka. W dzisiejszych czasach oszklone budynki to norma. Chcemy by do naszego domu wpadało jak najwięcej światła. Budując dom musimy wziąć pod uwagę nie tylko wielkość okien. Jest to bowiem, najczęściej inwestycja na całe życie. Warto się dobrze przygotować do tego zadania. Nie liczmy na szczęście, raczej na problemy. Najważniejsza jest wiedza, choćby podstawowa oraz wizja domu na miarę naszych funduszy. Jeśli zamierzamy oszczędnie gospodarować budżetem, musimy poszukać tanich rozwiązań.

Początki są trudne

Zresztą nie tylko początki. Budowa jest trudna od planów po aranżację końcową pomieszczeń i ogrodu. Dom, choćbyśmy szukali oszczędności i tak będzie kosztował więcej niż na początku zakładaliśmy. Ważne jest solidne zaplecze finansowe na wypadek nieprzewidzianych wydatków.

Wybieramy lokalizację

Tu nie możemy patrzeć na cenę, choć możemy się targować. Znalezienie odpowiedniej lokalizacji to sprawa kluczowa. Chcemy mieszkać jak najbliżej centrum miasta, czy wśród niezmąconego spokoju natury? Lubimy mieć wszędzie blisko a zarazem bez autostrady za oknem? Musimy znaleźć nasze wymarzone miejsce na ziemi. A to może potrwać i nie będzie tanie.

Oszacujmy koszty

Nie możemy zaoszczędzić na materiałach budowlanych i firmie budowlanej, to jak możemy obniżyć koszt inwestycji. Kupmy mniejszy projekt, zrezygnujmy z ekstrawagancji i luksusowego wyposażenia. Ważne by dom był solidny i funkcjonalny. Dopasujmy projekt do swoich potrzeb. Jest mnóstwo gotowych projektów, na pewno znajdziesz odpowiedni dla swojej rodziny. Pamiętaj, że koszt budowy może być nawet o 30 % większy od szacowanego przez ciebie. Możesz rozciągnąć budowę w czasie, tak budowało się kiedyś. Rok na przygotowanie fundamentów, rok pierwsza kondygnacja itd. Możesz darować sobie budowę piwnicy, w przyszłości to więcej problemów niż pożytku a właściwie służy tylko do straszenia dzieci. System grzewczy nie wymaga teraz aż tak obniżonego terenu i unikniesz wypompowywania wody.

Możesz też wynająć lokalnego architekta, znającego się na ukształtowaniu terenu i nie tak drogiego jak firmy molochy. Doradzi Ci w wielu sprawach.

Materiały budowlane wykonawca i kierownik.

Jak wiesz na tym nie da się oszczędzić, uważaj na zakupy, pełno bowiem kiepskich materiałów. Wyrzucisz tylko pieniądze, chcąc zaoszczędzić. Wybierając firmę remontową, zaciągnij języka. Podzwoń, popytaj znajomych. Najlepsze firmy mają mnóstwo zleceń i to oni wybierają klientów, postaraj się wstrzelić w ich grafik. Warto mieć naprawdę fachową ekipę, unikniesz fuszerki i zyskasz doradców.

Pamiętaj o podpisaniu umowy. Unikniesz rozczarowania. Umowa powinna określać prawa i obowiązki obu stron i spisanie jej najlepiej zlecić profesjonaliście.

Musisz też zadbać o warunki dla pracowników. Musi być miejsce na posiłek i toaletę. Z drugiej strony możesz od nich wymagać trzymania porządku, przestrzegania zasad BHP i zakazać picia alkoholu podczas pracy.

Pieczę nad przedsięwzięciem powinien sprawować kierownik budowy. Nie powinien to być właściciel firmy budowlanej, ale starszy, znający się na budowlance emeryt lub rencista, którego ktoś przyjazny poleci.

Pozwolenia na budowę

Dopiero kiedy uzgodnisz terminy z wykonawcami, postaraj się o zgody potrzebne do budowy domu. I tak na firmę będziesz czekał z pół roku. Jak nie więcej. Wniosek należy złożyć wraz z projektem domu w starostwie powiatowym. Wniosek to gotowy, dostępny formularz. Nic zasadniczo trudnego. Opłat brak. A teraz spokojnie czekaj na ekipę i przygotuj nerwy do szarpania.

Opracowanie:
Malbork, Orzeszkowej 23 lok. 2
tel. 507 117 776
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz