Artykuł sponsorowany

Budujemy dom krok po kroku

Budujemy dom krok po kroku

Kupiłeś już działkę budowlaną. Projekt domu gotowy. By zacząć budowę należy najpierw załatwić wszystkie formalności. Będzie ci potrzebne pozwolenie na budowę. By je uzyskać musisz we właściwym urzędzie złożyć wniosek wraz z projektem budowlanym, mapą sytuacyjno-wysokościową od geodety, warunkami technicznymi dostawy mediów, decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz dokumentacją dodatkowa. Decyzję od momentu złożenia wniosku otrzymasz w ciągu 65 dni i jest ona ważna przez 3 lata.

Gdy masz już pozwolenie na budowę domu, czas, by wziąć się do roboty. A właściwie to najlepiej znaleźć doświadczoną, dobrą i polecaną firmę budowlaną, która postawi twój wymarzony dom. Stan-Bud to przedsiębiorstwo z Ełku zajmujące się zarówno budową domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych i użyteczności publicznej. Jego pracownicy zajmują się również usługami dekarskimi (położenie, remont, wymiana dachu) i dociepleniami budynków.

Budowa domu jest procesem wymagającym dobrej organizacji i planowania. Składa się z kilku etapów. By przebiegała sprawnie, w miarę szybko i dokładnie, stwórz sobie szczegółowy harmonogram wszystkich prac, które po kolei mają zostać wykonane: od załatwienia formalności, poprzez całą budowę, po odbiór kluczy od wykonawcy. Pozwoli ci to mieć kontrolę nad tym co się dzieje na placu budowy.

Stan zerowy

Ogrodzenie placu budowy i dokładne wyznaczenie przez geodetę miejsca, gdzie ma stać dom, to pierwsze czynności jakie są wykonywane przed rozpoczęciem prac budowlanych. Potem przy pomocy odpowiedniego sprzętu (np. koparko ładowarki) wyrównuje się działkę. Następnie  przygotowuje piwnicę i fundamenty, które powinny zostać odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, a część podziemna dobrze izolowana. To również czas na rozprowadzenie podziemnych elementów kanalizacji.

Stan surowy – otwarty

Na tym etapie, z wysokiej jakości materiałów budowlanych (pustaki, bloki, beton komórkowy), wznosi się ściany zewnętrzne i wewnętrzne, betonowe schody i stropy. Następnie ekipa wykonuje więźbę dachową, komin i pokrywa dach wybranym przez ciebie poszyciem. Może to być dachówka, gont, blacho dachówka, a nawet strzecha.

Stan surowy – zamknięty

Kluczowym elementem tego etapu jest położenie wszystkich instalacji: elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych. Zastanów się nad rozmieszczeniem gniazd i obwodów. Po zamontowaniu wszystkich instalacji powinien je sprawdzić certyfikowany instalator, który dokona przetestowania i odbioru. Konieczny będzie montaż drzwi zewnętrznych i okien. Następnie budowlańcy położą suche tynki, posprzątają teren budowy i zajmą się wykonaniem stałego ogrodzenia.

Wykończenie

Najpierw montuje się urządzenia grzewcze (piece, kominki, kotły, grzejniki), a potem przystępuje do prac wykończeniowych wszystkich pomieszczeń. Fachowcy stawiają ścianki działowe, kładą tynki, gładzie gipsowe, potem podłogi, następnie malują ściany, instalują ogrzewanie i oświetlenie oraz gniazdka elektryczne. Ten etap prac nie obejdzie się bez dobrych narzędzi i akcesoriów malarskich. Ważne jest także ocieplenie elewacji zewnętrznej. Teraz zostaje tylko aranżacja wnętrz: wybór mebli, tekstyliów, dodatków i dekoracji.

Zakończenie budowy

To moment na dopięcie wszelkich formalności. Musisz złożyć wniosek o zakończeniu budowy w odpowiednim urzędzie nadzoru budowlanego wraz z pełną dokumentacją (dziennik budowy, dokumentacja odbioru przyłączy, kopia świadectwa energetycznego, podwykonawczą inwentaryzację geodezyjną oraz oświadczenie kierownika budowy dotyczące zagospodarowania terenu przyległego wraz z informacją o zgodności budowy domu z projektem i przepisami prawa budowlanego). Jeśli w ciągu 21 dni od złożenia wniosku nie otrzymasz żadnego wezwania oznacza to, że możesz już legalnie mieszkać w swoim domu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz