Materiał Partnera

Budownictwo prefabrykacyjne – dlaczego jest opłacalne?

Budownictwo prefabrykacyjne – dlaczego jest opłacalne?

Mówiąc o budownictwie prefabrykacyjnym mamy dzisiaj na myśli zarówno to związane z konstrukcjami stalowymi, jak i betonowymi. Prefabrykaty stosowane są zatem w drogownictwie, budowlance mieszkaniowej, czy też przy wznoszeniu łatwych w rozbudowie i modernizowaniu hal magazynowych, czy też sklepowych. Poznaj zatem razem z nami zalety budownictwa prefabrykacyjnego.

Optymalizacja działań wykonawczych

Budownictwo prefabrykacyjne jest bardzo nowoczesne, a projekty uwzględniające wykorzystanie dużych ilości właśnie prefabrykatów, pozwalają na optymalizowanie czasu prac wykonawczych, niemalże na każdym etapie inwestycji. Optymalizacje osiąga się zatem przy działaniach zaliczanych do robót ziemnych, przy wykonawstwie fundamentów, czy przy wznoszeniu ścian i poszyć dachowych. Często budynki wznoszone w technologii prefabrykacyjnej, są również szybsze w wykańczaniu!

Niższe koszty inwestycji

Technologia prefabrykacyjna to przede wszystkim inwestowanie w tanie budowanie. Jest to zapewnione między innymi dzięki wspomnianym optymalizacjom czasowym, jak również dzięki uproszczonym działaniom logistyczny. Nie bez znaczenia jest również to, że najważniejsze materiały konstrukcyjne tworzone są w warunkach zakładowych. Cała budowa polega zatem w dużej mierze nie na pierwotnym wznoszeniu, ale na swoistym montowaniu, co niekiedy pozwala na zastosowanie innych, tańszych w eksploatacji maszyn budowlanych.

Wysoka jakość budowli

Kolejną zaletą technologii prefabrykacyjnych jest ich wysoka jakość. Tworzone w warunkach zakładowych prefabrykaty np. konstrukcji stalowych, z których budowane są hale magazynowe, wiaty, czy garaże, są wielokrotnie modułowe, pozwalając na łatwą rozbudowę, co ważne jest dla rozwijających się przedsiębiorstw. Wspomnieć należy również o powtarzalności. Ta dzięki odpowiednim prefabrykatom zwiększa nie tylko jakość samych materiałów budowlanych, ale procesów wykonawczych, będących jeszcze bardziej precyzyjne i dokładne zaplanowane. Różnego rodzaju ryzyka, eliminowane są zatem już w fazach projektowania!

Uniwersalizm budownictwa prefabrykacyjnego

Dowodem na uniwersalizm budownictwa prefabrykacyjnego, są zrealizowane inwestycje Euro 2012, czy też działania takich firm, jak PRO-BUD, które wykorzystują prefabrykaty do budowy dróg, zbiorników chłonnych, zbiorników żelbetonowych, hali magazynowych, a także infrastruktury energetycznej. Również w budowlance mieszkaniowej jedno i wielorodzinnej, coraz częściej stosuje się techniki prefabrykacyjne betonowe, czy nawet stalowe.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz