Materiał Partnera

Budownictwo konstrukcji stalowych

Budownictwo konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe są dzisiaj wykorzystywane w budownictwie przemysłowym, komercyjnym, gospodarczym, czy też publicznym. Ich zaletą jest szybkość i taniość realizacji inwestycji, a także trwałość wykonywanych obiektów. Warto jednak wiedzieć, że wznoszeniem konstrukcji stalowych, mogą zajmować się tylko odpowiednio przeszkolone firmy posiadające uprawnienia w różnych pracach wysokościowych, wykorzystujących technologię dźwigową.

Konstrukcje stalowe – czyli jakie?

Konstrukcje stalowe najczęściej wykonywane są ze stali ocynkowanej ogniowo lub galwanicznie, a także malowanych proszkowo. Ważny jest też proces przygotowania powierzchni danych elementów do montażu – mowa między innymi o piaskowaniu według normy Sa-2 1/2 wg ISO 8501-1. Jeśli chodzi zaś o obiekty o konstrukcjach stalowych, należy wyróżnić szereg budynków – i nie tylko – budownictwa kubaturowego, energetycznego, gospodarczego, rolnego, czy przemysłowego. Dzisiaj z metalu powstają między innymi hale magazynowe i przemysłowe, wiaty i zadaszenia, garaże, hangary, stodoły, obory, hale hurtowni, czy też duże sklepy znanych marek. Coraz częściej konstrukcje stalowe wykorzystuje się również w budownictwie mieszkaniowym – póki co jednak, technologia ta nie jest w pełni stosowana w tymże sektorze.

Opłacalność inwestycyjna obiektów o konstrukcjach stalowych

Budowa obiektów z konstrukcji stalowych to przede wszystkim znaczna optymalizacja kosztów całej inwestycji, zwłaszcza jeśli jest ona związana z budynkami wielkopowierzchniowymi. Cała technologia opiera się bowiem na wykorzystaniu stalowych elementów prefabrykacyjnych, które dowożone są na dany plac budowy, a następnie wznoszone są w technikach montażowych. Budowa obiektów z konstrukcji stalowych, znacznie różni się od tych murowanych i betonowanych. Wbrew pozorom budynki z metalu również posiadają wysoki wskaźniki energooszczędności energetycznej, izolacji termicznej, a także izolacji akustycznej. Mogą być również dowolnie wykańczane.

Rynek konstrukcji stalowych w Polsce

Budownictwo konstrukcji stalowych w Polsce z każdym rokiem rośnie w siłę. Na rynku działają firmy tylko i wyłącznie wyspecjalizowane w tymże sektorze budowniczych, a także można spotkać się – rzadziej – z przedsiębiorstwami ogólnobudowlanymi stosującymi ten model wnoszenia obiektów architektonicznych. Przykładem jest Zakład usług remontowo- montażowych Remak, który wyspecjalizowany jest także w wynajmie sprzętów budowlanych, a także w remoncie maszyn i instalacji. To między innymi dzięki takim firmom, prężnie mogą rozwijać się różnego rodzaju ośrodki przemysłowe, które wyróżniają się infrastrukturą budowlaną w całej Europie!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz