Artykuł sponsorowany

Budowa taniego domu ekologicznego – poznaj technologię STRAWBALE

Budowa taniego domu ekologicznego – poznaj technologię STRAWBALE

Budowa domu ekologicznego, który może być domem energooszczędnym (NF 40) lub pasywnym (NF 15) związana jest ze stosowaniem różnych nowoczesnych technologii budowlanych oraz instalatorskich. Aby obniżyć jednak koszty inwestycji, warto dodatkowo w projekcie uwzględniać kilka przydatnych założeń. Szczególnie poleca się wykorzystywać innowacyjne modele budowy takie jak np. dom STRAWBALE.

Proste konstrukcje domu

Domy ekologiczne tworzone są często na planie prostokąta lub kwadratu. Posiadają one zatem proste konstrukcje. To dzięki nim można obniżyć koszty inwestycji. Zmniejszony jest bowiem nakład na materiały budowlane, a także optymalizowany jest czas budowy, który także wpływa na ogólny kosztorys. Podkreślić szczególnie warto rolę uproszczonej więźby dachowej, która może być lżejsza, a zatem i tańsza. Dachy domów ekologicznych często są dwuspadowe lub jednospadkowe (pulpitowe).

Budynki takie świetnie sprawdzają się przy aranżowaniu ich w stylu skandynawskim, modernistycznym oraz awangardowym. Często mają one wielkoformatowe przeszklenia, a we wnętrzach stosuje się zasadę open space’u. Straty ciepła można kontrolować poprzez umieszczanie salonów i sypialni w południowej części domów. Warto, aby miały one duże okna ze współczynnikiem przenikania ciepła (U) na poziomie  1,3-1,0 W/m*2K.

W przypadku domów w modelu STRAWBALE, które budowane są w systemie szkieletów drewnianych z wypełnieniami ze specjalnych kostek sprasowanej słomy oraz gliny, również warto wybierać prostsze konstrukcje. Stawia się je nawet kilka razy szybciej niż domy tradycyjne. To przekłada się na obniżony koszt budowy. 

Stosowanie materiałów wydajnych i recyklingowych

Domy ekologiczne nie tylko uznawane są za domy energooszczędne, ale także sprzyjające ochronie środowiska naturalnego. Stosowane do budowy materiały posiadają zatem specjalne aprobaty ekologiczne i innego typu certyfikaty, spełniając restrykcyjne wymogi krajowe i europejskie. Firmy budowlane dla obniżenia kosztów budowy stawiają na wykorzystanie lżejszych, ale solidnych konstrukcji, w tym m.in. prefabrykatów betonowych, konstrukcji stalowych i aluminiowych oraz wysokie klasy naturalnych surowców: drewna czy kamienia.

Niektóre elementy domu czy ogrodu, a także wnętrz budynku mogą być wykonane z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu. Stosowane są m.in. kruszywa powyburzeniowe.

Szczególną technologią stawiającą na proekologiczność, biodegradowalność oraz na naturalne surowce jest właśnie STRAWBALE. Pozwala ona przy budowie ograniczyć odpady pobudowlane, zapewnia budowę domu wielopokoleniowego w najwyższym standardzie termoizolacyjnym, a przy tym wznoszenie opiera się o materiały, które nie emitują przy produkcji żadnych szkodliwych substancji. Specjalna glina czy kostki sprasowanej słomy nie muszą zaś być kupowane w dużych hurtowniach od zagranicznych producentów. Materiały te pochodzą często od lokalnych dostawców zapewniających niższe ceny.

Dom tani w eksploatacji

Domy ekologiczne, które uznaje się także za energooszczędne, wcale nie muszą być droższe od domów tradycyjnych. Dowodzi temu firma budowlana KONKRET, która jest w stanie wznieść budynek przy ograniczonym budżecie inwestora, proponując przytaczaną technologię STRAWBALE. W przypadku jednak większych nakładów finansowych na samą budowę lub wykończenie nie warto traktować tego w kategorii wad. Domy ekologiczne są tanie w eksploatacji. Rachunki za ogrzewanie czy prąd będą zatem ograniczone do minimum, co znacznie upłynni portfel właścicieli.

W domu ekologicznym nie może jednak zabraknąć:

  • okien energooszczędnych,
  • wentylacji mechanicznej,
  • rekuperatorów odzysku ciepła,
  • nowoczesnych źródeł ciepła – np. kotły kondensacyjne gazowe,
  • pomp ciepła,
  • kolektorów słonecznych,
  • a także innych energooszczędnych instalacji niezaliczanych do tych grzewczych (c.o. i c.w.u.): kompensatory mocy biernej, fotowoltaika, systemy SmartHome, elektryka w standardzie KNX, przydomowe oczyszczalnie, studnie głębinowe wiercone itp.

Warto wiedzieć! Domy ze słomy są jednymi z najtańszych w eksploatacji. Ich termoizolacyjność jest niezwykle wysoka, a przy zastosowaniu wspomnianych rekuperatorów czy kotłów kondensacyjnych można stworzyć wysoce energooszczędny budynek. STRAWBALE to także obiekt niesamowicie bezpieczny. We wnętrzach nie rozwija się pleśń i grzyby, kurz nie krąży w pomieszczeniach, a ściany o grubości nawet 50-60 cm są wykonywane w wysokiej klasie ognioodpornej. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz