Artykuł sponsorowany

Budowa sieci wodno-kanalizacyjnej – co warto wiedzieć

Budowa sieci wodno-kanalizacyjnej – co warto wiedzieć

Funkcjonowanie człowieka wymaga nieustannego dostępu do wody. Kompleksowa sieć wodna i kanalizacyjna, choć niewidoczna, jest niezmiernie ważna, a jej prawidłowe wykonanie zapewni użytkownikom niezbędny komfort. Zanim jednak rozpoczniemy prace powinniśmy zapoznać się z kilkoma warunkami i zasadami dotyczącymi tych instalacji. 

Sieć wodno-kanalizacyjna krok po kroku

Budowa przyłącza wodnego jest procesem skomplikowanym, który wymaga również zsynchronizowania terminów uzyskiwania kolejnych uzgodnień i pozwoleń z terminami prowadzenia prac. Pierwszym i podstawowym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, jest określenie skąd będziemy dostarczać wodę do naszego domu i jak odprowadzać będziemy ścieki. Już na etapie wyboru działki powinniśmy określić, czy będziemy mogli skorzystać z wodociągu oraz sieci kanalizacyjnej. Jeśli nie będziemy mieli takiej możliwości, należy rozważyć wykopanie własnej studni oraz przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba. O sposobie zaopatrzenia domu w wodę decydują warunki zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Po otrzymaniu warunków technicznych przyłącza należy uzyskać od uprawnionego geodety mapę geodezyjną swojej nieruchomości z naniesionymi elementami uzbrojenia poziomego znajdującymi się pod powierzchnią ziemi. Następnie należy zgłosić się do osoby mającej uprawnienia do wykonywania projektów przyłączy. Kolejnym krokiem jest udanie się z kompletem dokumentacji do Zespołu Uzgodnienia Dokumentacji Projektowej, który działa przy urzędzie miasta (gminy). Po wyrażeniu zgody przez ZUDP dostarczamy dokumenty do lokalnej firmy wodociągowej, gdzie sprawdzana jest zgodność proponowanego rozwiązania projektowego z warunkami technicznymi oraz zasadami ogólnymi. Następnie kontaktujemy się z firmą zajmującą się wykonywaniem przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Po zakończeniu prac, ale przed zasypaniem, składamy wniosek o odbiór wykonanych przyłączy.

Komu zlecić wykonanie sieci wodno-kanalizacyjnej?

Wybór wykonawcy to jeden z ważniejszych momentów w tym procesie. Planując wykonanie sieci wodno-kanalizacyjnej należy zadbać, by zatrudniona przez nas firma posiadała odpowiednie doświadczenie. Niezbędną wiedzą i specjalistycznym sprzętem dysponuje firma PPUH Sękowski Sp. z o.o., mająca swoją siedzibę w Tarnowcu. Zajmują się oni budową, przebudową, rozbudową oraz wykonywaniem przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, oczyszczalni ścieków, zbiorników ujęciowych wody, hydroforni, przyłączy wody i kanalizacji itp. Działając od 2009 r. realizują zamówienia klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw, a także urzędów miast i gmin. PPUH Sękowski Sp. z o.o. działa głównie na terenie województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Oferowane przez nich usługi obejmują również projektowanie i uzyskanie stosownych pozwoleń, co sprawia, że wszelkie zlecenia realizowane są kompleksowo i w dogodnych terminach.

O czym należy pamiętać wykonując instalację wodno-kanalizacyjną w domu?

Wytyczając układ rur wodnych i kanalizacyjnych należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Poziome odcinki rur układa się zawsze ze spadkiem w kierunku odpływu ścieków. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej średnicy przyłączeń, która powinna być dostosowana do ilości spływających ścieków. Wykonanie połączeń wymaga szczególnej staranności, gdyż to od nich zależy szczelność całej sieci, która w większości zostanie zakryta podczas robót wykończeniowych.

Prawidłowe wykonanie sieci wodno-kanalizacyjnej to nie tylko komfort jej użytkowników. To także zysk dla środowiska, które mogłoby ucierpieć w wyniku nieprawidłowego jej funkcjonowania. Warto również pamiętać, że pozorne oszczędności czynione na tego typu elementach mogą nas w późniejszym czasie kosztować dużo więcej i przysporzyć nam dodatkowych problemów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz