Artykuł sponsorowany

Budowa organów piszczałkowych – co należy wiedzieć o tym instrumencie?

Budowa organów piszczałkowych – co należy wiedzieć o tym instrumencie?

Organy są niezwykłe ze względu na swój wygląd oraz nadzwyczajne brzmienie. W związku z koniecznością przeprowadzania rozmaitych napraw oraz prac konserwacyjnych ich poszczególnych elementów ważne jest kompleksowe poznanie budowy tego sprzętu, jak i sposobu pracy. Przeczytaj oraz dowiedz się dokładnie, z jakich części składa się ten spektakularny instrument piszczałkowy.

Czym są organy?

Organy to sprzęt muzyczny, który składa się z szafy organowej, piszczałek, traktury, stołu do gry oraz układu, który pomaga odprowadzać powietrze. Ten instrument klawiszowy najczęściej spotykany jest w kościołach, salach koncertowych, aulach oraz synagogach. Wynika to z faktu, że dźwięk pozyskiwany z organów piszczałkowych ma niesamowite brzmienie, a wszystko to jest zasługą dość dużej rozpiętości uzyskiwanej skali dźwiękowej, do 10 oktaw. Ludzie cenią organy za ich głośność oraz barwę, ponieważ w znacznym stopniu górują nad orkiestrą symfoniczną, a obsługiwane są tylko przez jedną osobę.

Instrument piszczałkowy – budowa

W pierwszej kolejności najbardziej rzuca się w oczy część nazywana szafą organową. Jest to obudowa tego sprzętu muzycznego, która zazwyczaj jest bardzo bogato zdobiona. Natomiast do najistotniejszych elementów organów należą piszczałki, które podzielone są na głosy. Należy wiedzieć, że ta część instrumentu może być wykonana z drewna lub metalu. Z kolei na pracę tego urządzenia wpływa układ łączący całą klawiaturę z zaworami odpowiedzialnymi za dopływ powietrza do piszczałek. W momencie, gdy poszczególny element tej traktury organowej ulegnie uszkodzeniu, należy niezwłocznie skorzystać z usług naprawczych firmy takiej jak Organmistrzostwo Łukasz Ziółkowski. To samo dotyczy stołu do gry zbudowanego z klawiatury, włączników registrowych oraz pedału, które bezpośrednio odpowiadają za tworzenie muzyki. Należy mieć świadomość, że w związku ze swoją nietypową budową organy piszczałkowe wymagają wykonywania wielu czynności. Do jednych z nich można zaliczyć ich modernizację oraz konserwację.

Oceń artykuł (3)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz