Artykuł sponsorowany

Budowa instalacji wczesnej detekcji pożaru w biurze

Budowa instalacji wczesnej detekcji pożaru w biurze

System detekcji pożaru stanowi nieodzowny element biura. Należyta ochrona pracowników jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Zakres ochrony powinien być dopasowany do wielkości biura oraz liczby zatrudnionych osób. W dzisiejszym artykule omówimy elementy systemu wczesnej detekcji pożaru. Sprawdzimy z jakich podzespołów powinien składać się skuteczny system przeciwpożarowy.

Czym jest centrala pożarowa?

Podstawowym elementem struktury odpowiadającej za wczesną detekcję pożaru jest centrala pożarowa. Wielkość centrali jest uzależniona od typu oraz powierzchni chronionego budynku. Centrale połączone są oczywiście z siecią czujek, które mają przesyłać do nich informacje o zagrożeniu. Wśród różnego rodzaju czujników możemy wymienić czujki dymu, temperatury, a także czujki przeciwwybuchowe. Te ostatnie mają zastosowanie przede wszystkim w warunkach zakładów przemysłowych. W obrębie biura system detekcji pożaru może być wyposażony w detektory dymu, temperatury, tlenku węgla oraz płomienia. Poszczególne czujki mogą być instalowane w pętlach lub otwartych liniach, które obejmują działaniem konkretny obszar.

Co odpowiada za szybkie wykrycie pożaru?

Podstawą skutecznych działań i walki z rozpoczynającym się pożarem, jest system szybkiego wykrywania zagrożenia. Na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające na wykrywanie pożaru w rozmaity sposób. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć detektory dymu, płomienia i temperatury, jak również czujniki jonizacyjne.

Jak działają czujniki dymu?

Obowiązkowym elementem w nowoczesnych systemach detekcji pożaru są czujniki dymu. Charakteryzują się one zróżnicowaną budową. Najbardziej popularne modele działają w oparciu o zjawisko fotoelektryczności oraz jonizacji. W przypadku czujników fotoelektrycznych wykorzystuje się źródło światła oraz specjalną fotodiodę. W standardowych warunkach wiązka światła omija fotodiodę. Przy zadymieniu światło ulega rozproszeniu, co sprawia, że częściowo pada na fotodiodę. To powoduje aktywację alarmu.

Jak działają czujniki jonizacyjne?

Czujniki jonizacyjne są stosowane ze względu na fakt, że tradycyjne czujki optyczne nie zawsze wychwytują wczesną fazę pożaru. Wynika to z małej ilości dymu na początku. Idealnym rozwiązaniem wydają się wtedy czujniki jonizacyjne. Pojedynczy czujnik wyposażony jest w tzw. komorę jonizacyjną. Zawiera ona specjalny materiał oraz dwie elektrody. Dym, wnikając do komory, miesza się z obecnymi tam cząsteczkami. Prowadzi to do zmiany natężenia prądu pomiędzy elektrodami, co powoduje aktywację alarmu.

Jak działają detektory płomienia?

Detektory płomienia, jak sama nazwa wskazuje, mają wykryć płomień. A w zasadzie promieniowanie emitowane przez ten płomień. Detektory płomienia wykorzystują zjawisko tzw. fotoemisji. Na uwagę zasługuje ich szybki czas reakcji, który wynosi nawet 3-4 milisekundy. W większości przypadków detektory płomienia działają jednak po 2-3 sekundach.

Jak działają detektory temperatury?

Zadaniem detektorów temperatury jest wykrycie zmiany temperatury w danym pomieszczeniu. Ich zasada działania może być dwojaka. W pierwszym przypadku musimy ustawić temperaturę graniczną, powyżej której nastąpi aktywacja alarmu. W drugim przypadku aktywacja alarmu nastąpi, kiedy detektor odnotuje gwałtowny wzrost temperatury. Warto wspomnieć, że tego typu czujniki są skuteczne dopiero w fazie pożaru. Chcąc zapewnić swojej firmie optymalną ochronę przeciwpożarową warto skorzystać z oferty firmy Fabisiak i S-ka Spółka Cywilna z Torunia. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu systemów sygnalizacji pożaru.

Opracowanie:
Toruń, J. Lelewela 16a
tel. 566 552 030
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz