Artykuł sponsorowany

Budowa infrastruktury drogowej. Przykłady prac budowlanych

Budowa infrastruktury drogowej. Przykłady prac budowlanych
Wszelkie prace związane z budową, czy remontem istniejącej infrastruktury drogowej należy wykonywać zgodnie z projektem technicznym, specyfikacjami, a także obowiązującymi normami i przepisami. Infrastruktura drogowa to pojęcie bardzo szerokie, dlatego by przedstawić, jak przebiega realizacja nawet niewielkiej inwestycji, w naszym artykule skoncentrujemy się na konkretnym przykładzie: układaniu nawierzchni osiedlowej drogi z betonowej kostki brukowej.

Przygotowania do układania betonowej kostki brukowej

Betonowa kostka brukowa to materiał, który świetnie sprawdza się do budowy chodników, podjazdów, parkingów, ale też osiedlowych uliczek – to rozwiązanie funkcjonalne i estetyczne. Zanim wykonawca rozpocznie właściwe układanie kostki, musi nie tylko dobrze zapoznać się z projektem, ale wykonać kilka innych, ważnych kroków. Oto one:

  • określenie usytuowania i wysokości nawierzchni za pomocą zestawu kołków lub szpilek, między którymi znajdą się sznurki lub żyłki wyznaczające poziom,
  • usunięcie humusu i rodzimego gruntu na wysokość zaprojektowanej podbudowy i kostki,
  • wyrównanie terenu po korytowaniu oraz wyznaczenie nachyleń i spadków,
  • wykonanie podbudowy na utwardzonym i ubitym uprzednio podłożu,
  • wykonanie warstwy podsypki, wyrównując ją łatą, by zachować odpowiednie spadki,
  • wykonanie obramowania, czyli krawężników lub innego rodzaju obrzeży.

Przy każdym z wymienionych punktów wykonawca musi kierować się wytycznymi projektu i oczywiście sztuką budowlaną. Projektant nie zawsze może wszystko dokładnie zbadać – chociażby dokonać analizy podłoża na całej długości drogi. Podczas korytowania na głębokości, gdzie według projektu powinna rozpoczynać się podbudowa drogi, może pojawić się np. grunt wysadzinowy, które rozszerza się podczas przemarzania. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Ogrody Jagielski z Bolesławca, wówczas korytowanie należy pogłębić, a grunt wysadzinowy zastąpić bardziej wartościowym materiałem, najczęściej pospółką.

Układanie, fugowanie i zagęszczanie

Na odpowiednio przygotowanej i obramowanej podbudowie przystępujemy do właściwego etapu budowy drogi. Sam proces układania kostki brukowej powinien być zaplanowany w taki sposób, by prace przebiegały sprawnie – by podczas układania kolejnych rzędów kostki nie niszczyć tych, które są już ułożone, ani gotowej podsypki. Po właściwym ułożeniu nawierzchni odstępy między kostkami należy wypełnić materiałem do fugowania – tu najlepiej sprawdza się piasek o drobnym uziarnieniu. Piasek wmiatany jest w szczeliny, a następnie jego nadmiar należy usunąć, by nie powodował powstania rys przy kolejnym etapie prac – zagęszczaniu. Ułożona powierzchnia z betonowej kostki brukowej jest zagęszczana wibratorem płytowym. Na koniec zostaje nam już powtórzenie kroku fugowania piaskiem lub innym przeznaczonym do tego materiałem. Układanie betonowej kostki brukowej – na drogach, chodnikach, parkingach – to jedynie drobny element powiązany z budową infrastruktury, a jednak spory zakres wykonywanych prac to kilka splecionych etapów. Do właściwego wykonywania tego typu robót potrzebny jest nie tylko projekt, narzędzia i materiały, ale także znajomość sztuki brukarskiej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz