Materiał Partnera

Budowa i zastosowanie automatów zmierzchowych

Budowa i zastosowanie automatów zmierzchowych

Gdy zapada zmrok, ulice rozjaśnia światło latarni. Natomiast pierwsze promienie słońca nad ranem powodują ich wyłączenie. Jak to się dzieje? Nie, nikt nie chodzi w nocy, żeby wyłączyć latarnie. Za ich włączanie i wyłączeni odpowiadają czujniki zmierzchowe.

Zastosowanie czujników

Automaty zmierzchowe znajdują zastosowanie nie tylko w oświetleniu ulic, ale również w instalacjach świetlnych stosowanych przy bilbordach reklamowych, oświetleniu wokół domów czy witryn sklepowych. Każdy czujnik można ustawić tak, aby przy określonej jasności wokół wyłączył światło, a gdy naturalne światło będzie zbyt słabe lub go zabraknie, czujnik ma włączyć oświetlenie. Dzięki odpowiedniej konfiguracji czujniki pozwalają zaoszczędzić prąd, a tym samym chronić środowisko i nasz portfel.

Budowa automatów zmierzchowych

Układ zmierzchowego wyłącznika światła zbudowany jest z czujnika ze wzmacniaczem, tzw. przerzutnika Schmitta, który zapobiega miganiu światła podczas zapadania zmroku, układu sterującego oraz pomocniczego układu zasilającego. Wszystko to zostało zamknięte w obudowie z tworzywa wyposażonej w specjalny kołnierz uszczelniający.

Koszt automatu zmierzchowego

Automat zmierzchowy to element, który montujemy w miejscu , w którym jest stały dostęp do światła naturalnego. Wyłącznik jest instalowany na obwodzie elektrycznym. Brzmi skomplikowanie, ale rozwiązanie to nie jest drogie, a posiada wiele zalet. Jednak, abyśmy mogli cieszyć się skutecznym działaniem automatu zmierzchowego, powinniśmy dokonać zakupu w sprawdzonym miejscu, np. sklep internetowy Elektryk.pl

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz