Artykuł sponsorowany

Budowa i zasada działania kserokopiarki

Budowa i zasada działania kserokopiarki

Pierwsze urządzenie kserujące powstało w roku 1938 w zakładach firmy Haloid. W Polsce kserokopiarki pojawiły się jednak dopiero w latach 70. XX wieku. Początkowo nazywano je kserami, dopiero później przyjęła się nazwa kserokopiarka. Początkowo urządzenia tego rodzaju tworzyły jedynie kopie w odcieniach szarości. Dopiero z czasem powstały kserokopiarki kolorowe.

Jak działa kserokopiarka

Najważniejszym elementem każdej kserokopiarki jest bęben pokryty związkami selenu. Warstwę tę tworzą fotoprzewodniki (selen), bądź krzem amorficzny. Ich właściwości fotoelektryczne działają na zasadzie izolacji prądu w ciemności. Światło z kolei sprawia, że stają się one nośnikami prądu. Pozyskiwanie obrazu bierze się z obrotowego ruchu bębna, który najpierw jest elektryzowany, a potem naświetlany. Przeniesienie tonera z bębna na papier wynika z tego, że kartka papieru ma ładunek ujemny. Następnie bęben jest czyszczony i rozładowywany, a toner na kartce podgrzewany w temperaturze około 200 stopni Celsjusza. Dzięki temu topi się i na stałe przylega do papieru. Oczywiście nie zawsze wszystko idzie tak sprawnie, jak w powyższym opisie – wtedy warto zwrócić się do fachowców w takich firmach, jak serwis urządzeń kserograficznych Arso.

Kserokopiarki cyfrowe

Jednak obecnie na rynku coraz rzadziej spotkać można takie kserokopiarki analogowe. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim kserokopiarki cyfrowe. Są bowiem znacznie bardziej wydajne i nowoczesne. Posiadają także o wiele większe możliwości. Budowa kserokopiarek cyfrowych jest prosta. Składają się one z cyfrowego skanera, drukarki oraz komputera sterującego. Zadaniem skanera jest utworzenie pliku zawierającego obraz kopiowanego dokumentu. Drukarka utrwala go na papierze, a sterownik kontroluje zadane parametry kopiowania. To ona zapewnia skuteczną i bezawaryjną współpracę między wszystkimi podzespołami urządzenia.

Funkcje nowoczesnych kserokopiarek

Mimo upływu lat popularność kserokopiarek nie maleje. Ich koszt eksploatacji jest bowiem niższy w przeliczeniu na kopię niż w klasycznej drukarce. Są one cały czas gotowane do działania i pozwalają na szybkie skopiowanie danego dokumentu. Ponadto nowoczesne i dobre kserokopiarki łączą w sobie wiele funkcji np. fax, skaner czy dupleks. Niekiedy są w stanie zszyć dokument czy wysłać go pocztą elektroniczną. Coraz więcej urządzeń tego rodzaju umieszcza dokumentację na dysku. W praktyce koszt zakupu kserokopiarki zwraca się w bardzo krótkim czasie. Dlatego w większości biur poza klasycznymi drukarkami wciąż jeszcze można spotkać kserokopiarki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz