Materiał Partnera

Budowa, działanie i zastosowanie siłowników elektrycznych

Budowa, działanie i zastosowanie siłowników elektrycznych

Aktuatory liniowe, czy też, jak kto woli siłowniki elektryczne to często wykorzystywane rozwiązanie w branży automatyki. Stosuje się je zarówno w środowisku domowym, jak i w przemyśle. Ich użycie znacznie podnosi komfort życia. Siłowniki elektryczne wykorzystywane są bowiem w wielu rozmaitych rozwiązaniach spotykanych na co dzień. Jednak jak są zbudowane te urządzenia oraz jaki jest sposób ich działania?

Jak zbudowany jest siłownik elektryczny?

Siłownik elektryczny, nazywany również liniowym lub aktuatorem liniowym, złożony jest z kilku elementów. Tymi są silnik oraz przekładnia, której zadaniem jest zmiana ruchu obrotowego wirnika na ruch liniowy tłoka. Poza tym w siłowniku elektrycznym znajdziemy wspomniany tłok, śrubę napędową, a także nakrętkę napędową. Żeby możliwe było osiąganie wystarczająco dużych sił na końcu tłoka, konieczne jest stosowanie przekładni wielostopniowych.

Siłowniki liniowe nieco różnią się od pneumatycznych i hydraulicznych, ponieważ do ich napędzania wykorzystuje się energię elektryczną, a nie sprężone powietrze, czy też olej tłoczony przez pompę. Dzięki temu tego typu siłowniki są znacznie łatwiejsze w sterowaniu. Ich użytkownicy nie muszą martwić się o nieszczelności, które w innych typach siłowników odpowiedzialne są za zmniejszanie siły działania urządzenia lub zmniejszenie się czynnika napędowego w układzie. Zaletą elektrycznych siłowników jest to, że nie ma konieczności wymiany sprężarek lub pomp, ponieważ ich nie mają.

Działanie siłownika elektrycznego

Samo działanie siłownika linowego nie należy do skomplikowanych. Silnik elektryczny obraca śrubą napędową, co możliwe jest za pośrednictwem przekładni. Z kolei po śrubie przesuwa się nakrętka napędowa, do której przymocowany jest tłok. Jeżeli nakrętka porusza się po śrubie, wówczas wprowadza tłok w ruch, który wysuwa się lub chowa do korpusu siłownika. Taka budowa urządzenia sprawa, że możliwe jest utrzymanie przez niego ciężaru, nawet po odłączeniu zasilania. Przekładnia, śruba napędowa i nakrętka sprawiają, że po zniknięciu zasilania, układ zostaje zahamowany, powodując brak możliwości poruszenia tłokiem. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że pozostawienie zbyt dużego obciążenia może powodować uszkodzenia siłownika, ponieważ ten nie był w stanie poradzić sobie z takim ciężarem po wyłączeniu silnika.

Gdzie mogą zostać wykorzystane elektryczne siłowniki?

Siłowniki elektryczne mają dość duże i różnorodne zastosowanie. Często wykorzystuje się je do automatycznych bram skrzydłowych, gdzie eliminują konieczność samodzielnego otwierania bramy. Poza tym urządzenia oferowane przez firmę Belimo Siłowniki z Warszawy wykorzystuje się je w miejscach, gdzie zachodzi potrzeba czegoś domknięcia, otworzenia, zamknięcia itp. Poza tym wykorzystuje się je w rozmaitych maszynach. Z kolei w branży odnawialnych źródeł energii służą jako napędy trakerów paneli fotowoltaicznych.

Opracowanie:
Warszawa, Jutrzenki 98
tel. 22 886 53 05
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz