Artykuł sponsorowany

Budowa domu z drewna – korzyści

Budowa domu z drewna – korzyści

Panuje powszechne przekonanie, że w domu z drewna mieszka się przyjemniej niż w jego murowanym odpowiedniku. Sceptyk powie, że to iluzja wywoływana jedynie subiektywnymi wrażeniami i świadomością tego, że otacza nas drewno, a nie cegła lub beton. Nauka dowodzi jednak, że rzeczywiście w drewnianych domach panuje korzystniejszy dla naszego zdrowia mikroklimat, co oczywiście musi mieć realny wpływ na samopoczucie człowieka.

Trwałość domów z drewna

Zanim przejdziemy do głównego tematu naszego artykułu, rozprawmy się z pewnym pokutującym u nas, acz dzisiaj niemającym już żadnej racji bytu, mitem. Sądzi się mianowicie, że dom drewniany nie dorównuje trwałością murowanemu. Otóż fakty takiemu postrzeganiu rzeczy przeczą. Znamy pochodzące sprzed wielu wieków drewniane budowle, które zachowały się do dzisiaj w świetnym stanie. Skąd więc ów mit? Do niedawna jeszcze trudno było znaleźć w Polsce firmę, która potrafiłaby wybudować dom drewniany w zgodzie z wszelkimi kanonami sztuki budowlanej, stosowanej w krajach zachodu. W USA, w Wielkiej Brytanii, Niemczech i w innych krajach budowało się i buduje takie domy z przeznaczeniem dla wielu pokoleń. Prawidłowo zbudowany dom drewniany, z wysokiej jakości dobrze wysuszonego i odpowiednio zakonserwowanego materiału, może w doskonałym stanie wytrzymać nawet kilkaset lat. Dzisiaj i w naszym kraju znajdziemy ekipę, która taki dom potrafi zbudować. Nie bójmy się zatem budowy domu drewnianego, ponieważ, prócz niewątpliwej przyjemności mieszkania w nim, możemy też liczyć i na inne związane z taką inwestycją korzyści. O zaletach domu drewnianego opowiemy, korzystając z wiedzy, którą na ten temat podzielili się z nami specjaliści z firmy  ZODAN Zakład Obróbki Drewna z miejscowości Wysoka w woj. Wielkopolskim.

Materialne i niematerialne korzyści inwestowania w dom drewniany

Wróćmy najpierw do tego, o czym napomknęliśmy we wstępie. Otóż drewno ma zdolność do regulacji poziomu wilgotności wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu właśnie w domu drewnianym panuje autentycznie, a nie iluzorycznie, jak sądzą sceptycy, korzystny mikroklimat, który znacząco zwiększa komfort mieszkańców. Tego istotnego z punktu zdrowia i samopoczucia, czynnika nie zapewni ani cegła, ani beton.

Zajmijmy się teraz tym, co można wyliczyć, a więc korzyściami materialnymi, które możemy mieć w związku z budową domu drewnianego. Oto one:

  • krótki czas budowy – dom szkieletowy składany na placu budowy można postawić w trzy miesiące, dom z kompletnych prefabrykatów w kilka dni
  • niewielki ciężar domu – pozwala zredukować do niezbędnego minimum wielkość fundamentów
  • „sucha” technologia budowy – nie wymaga przerw technologicznych dla wielu prac typowych dla budynków murowanych (np. betonowanie) i umożliwia prowadzenie robót także w zimie
  • mała grubość ścian zewnętrznych – zwiększa o około 10% powierzchnię użytkową w stosunku do domów murowanych
  • łatwość późniejszych przebudów lub modernizacji.

To, co napisaliśmy wyżej, w oczywisty sposób wskazuje, że budowa domu drewnianego może być w pełni opłacalną inwestycją. Prócz mniejszych kosztów budowy możemy tutaj liczyć także w przyszłości na mniejsze wydatki związane z eksploatacją takiego domu, ponieważ energooszczędne budynki drewniane można łatwo i tanio ogrzać.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz