Artykuł sponsorowany

Budowa domu – tworzenie mapy do celów projektowych

Budowa domu – tworzenie mapy do celów projektowych

Mapa do celów projektowych potrzebna jest do stworzenia mapy architektonicznej domu. Przygotowuje ją geodeta, który pobiera mapę zasadniczą z Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Po wielu pracach terenowych aktualizuje on dane i wprowadza do systemu. Przekazuje on następnie swoje opracowanie do ODGiK – podmiot ten weryfikuje prawidłowość tworzenia mapy do celów projektowych oraz wydaje ją z odpowiednim poświadczeniem.

Czym jest mapa do celów projektowych?

W przypadku domów jednorodzinnych mapa do celów projektowych przygotowywana jest w skali 1:500. Jest to podstawowe i najważniejsze opracowanie, które pozwala wszcząć proces projektowania budynku.

Mapa do celów projektowych powinna zawierać poprawne granice działki na której planowana jest inwestycja oraz aktualną sytuację terenową wraz z rzędnymi wysokościowymi terenu. Jeżeli na danym terenie istnieje plan zagospodarowania terenu to geodeta powinien nanieść na mapę nieprzekraczalną linię zabudowy. Mapa do celów projektowych musi zatem zawierać wszystkie dane, które pozwolą w prawidłowy sposób stworzyć projekt domu i przenieść go w rzeczywistość – tyczenie budynku.

Na mapie architekt czy projektant lokalizuje projektowany budynek, sieci uzbrojenia, plan zagospodarowania terenu lub inne obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę.

Aktualizacja mapy zasadniczej

Tworzenie mapy do celów projektowych to szereg czynności terenowych, administracyjnych oraz kartograficznych. W uproszczeniu można mówić, że aby móc ją sporządzić należy pobrać z ODGiK tzw. mapę zasadniczą. To jej aktualizowanie pozwala na stworzenie mapy do celów projektowych, która wykonywana jest w formie tradycyjnej lub też numerycznej DXF/DWG. Na czym polega zaś zaktualizowanie mapy zasadniczej?

Aktualizacja mapy zasadniczej odbywa się przede wszystkim dzięki pomiarom elementów działki. Są to te obiekty, które do tej pory nie były wskazane na opracowaniu i wymagają naniesienia. Geodeta musi sprawdzić także, czy wszystkie elementy na mapie zasadniczej nadal istnieją. Nawet najmniejsze przemiany terenu i infrastruktury muszą być uwzględnione w nowym opracowaniu. To trafia po zakończeniu prac polowych oraz kartograficznych do ODGiK, gdzie uzyskuje ono poświadczenie.

Ponadto ważne jest sprawdzenie granic działki. Projektowany budynek jest sytuowany na działce względem granic działki. Powinien być on odsunięty od granic minimum 4 m ściana z oknem i 3 m bez okna. Geodeta powinien odszukać archiwalne dokumenty dotyczące granic i sprawdzić w terenie punkty graniczne działki. 

Jak długo tworzona jest mapa do celów projektowych?

Samo aktualizowanie mapy zasadniczej po przeprowadzonych pomiarach jest procesem przeprowadzanym bardzo szybko. Wydanie poświadczonych kopii map do celów projektowych przez ODGiK trwa jednak znacznie dłużej. Jest to proces administracyjny, na którego szybkość geodeta nie ma wpływu. Zazwyczaj  biuro geodezyjne potrzebuje od 2 do 4 tygodni od podjęcia prac do wydania map inwestorowi. Ustalony termin zawsze przestrzega zespół GEOFIX, który posiada duże doświadczenie w geodezyjnej obsłudze inwestycji budowy domów jednorodzinnych.

Koszt mapy do celów projektowych

Koszt wykonania mapy geodezyjnej do celów projektowych przez geodetę waha się w granicach od 500 do 1000 zł. Niekiedy cena jest jednak znacznie wyższa. Wpływa na nią: pora roku prac, wielkość działki, liczba zadań aktualizacyjnych, lokalizacja działki, warunki terenowe oraz oczywiście konkurencyjność lokalnego rynku. 

Opracowanie:
Gdańsk, 3 Brygady Szczerbca 4 lok. 9
tel. 605 723 433
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz