Artykuł sponsorowany

Budowa domu szkieletowego krok po kroku

Budowa domu szkieletowego krok po kroku

Budowa domu – budynku mieszkalnego – kojarzy nam się w Polsce przede wszystkim z konstrukcjami murowanymi. Coraz większe uznanie zyskują jednak domy szkieletowe, których elementy nośne wykonywane są z drewna. To rozwiązanie przyciąga przede wszystkim ze względu na szybkość wznoszenia konstrukcji, ale nie tylko. Śledząc budowlane trendy w Europie łatwo zauważyć, że domy szkieletowe szczególną popularnością cieszą się w krajach, które my uznajemy za zimne. Dlaczego? - Bo wbrew pozorom to domy, które łatwo ogrzać. Jak wygląda budowa domu szkieletowego?

Szkielet domu – od fundamentu do wieńców ścian

Fundamenty domów szkieletowych w zasadzie nie różnią się od domów wznoszonych w innych technologiach. Fundamenty to zwykle zbrojone ławy żelbetowe, a ściany fundamentowe wykonywane są z betonowych bloczków z właściwą hydroizolacją, na których znajdują się wieńce. Dalej przyjrzymy się konkretnej propozycji Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowego LIGAR ze Stargardu. Podłoga domu szkieletowego, rozpoczynając od podsypki z piasku, to kolejno: płyta betonowa, hydroizolacja z papy, folia paroizolacyjna, termoizolacja ze styropianu i betonowa wylewka (na niej po wniesieniu konstrukcji może znaleźć się np. pianka podkładowa i panele podłogowe – wykończenie zależy od preferencji klienta). Do fundamentów mocowane są kolejno elementy szkieletu jak drewniane belki i pionowe łaty, a dodatkowo łaty metalowe montowane poziomo.

Szkieletowa konstrukcja dachu i stan zależny od stopnia wykończenia budynku

W budowie domu szkieletowego konstrukcja nośna dachu może być praktycznie taka sama jak w domu murowanym. Może to być więźba krokwiowa, krokwiowo-jętkowa, płatwiowo-jętkowa itd. w zależności od rozpiętości dachu i koncepcji projektanta. Dom szkieletowy w stanie surowym otwartym ma ściany nośne, kominy, strop nad parterem, a także – poza więźbą – pokrycie dachu. Nie jest więc wyposażony w stolarkę okienną i drzwiową, którą wykonuje się w kolejnym etapie budowy domu, by można było nazwać go budynkiem w stanie surowym zamkniętym. W tym etapie wykonywane jest również kompletne pokrycie dachu, obróbki blacharskie, orynnowanie i rury spustowe; pomalowana zostaje również elewacja. Teoretycznie można w nim już zamieszkać, ale w praktyce należy wykonać ocieplenie wełną mineralną, wykonać izolację akustyczną stropu i wykończyć strop (płytą GK lub deską), zabezpieczyć wewnętrzne schody balustradami oraz wykonać instalacje. By po tych etapach dom mógł być nazwany budynkiem szkieletowym w stanie deweloperskim, należy jeszcze wykonać okładzinę ścian wewnętrznych. Firmy, które zajmują się budową domów szkieletowych, oferują zwykle także wykonanie okładzin podłogowych, wykończenie łazienek, kuchni, montaż drzwi wewnętrznych, parapetów okiennych, gniazd elektrycznych itd. Wówczas jest to już dom w stanie „pod klucz”, w pełni gotowy do zamieszkania.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz