Artykuł sponsorowany

Budowa domu od podstaw — jak to wygląda w praktyce?

Budowa domu od podstaw — jak to wygląda w praktyce?

Obecnie rynek budowlany pełen jest różnego rodzaju mieszkań czy domów. Wielu z nas coraz chętniej stara się zainwestować fundusze w kawałek ziemi poza miastem i postawić tam wymarzony dom z ogródkiem, by móc w ciszy i spokoju cieszyć się rodzinnym szczęściem. Aby zbudować dom od podstaw, należy dowiedzieć się, na jakie etapy dzieli się to przedsięwzięcie i kto może nam w tym pomóc.

Dom w stanie surowym

Pierwszym etapem prac związanym z budową domu jest tak zwany stan surowy otwarty, który należy zacząć od wykonania odpowiednich pomiarów, a następnie przejść do prac związanych zarówno z wykopami, jak i wylaniem fundamentów tak, aby cała konstrukcja była w stu procentach stabilna i bezpieczna. Na etapie budowy obiektu w stanie surowym otwartym należy również postawić wszystko to, co jest niezbędne czyli pełną konstrukcję ścian zewnętrznych (wraz z otworami na okna i drzwi wejściowe) oraz zbudować. W chwili ukończenia wymaganych do zamknięcia tego etapu prac, możemy przejść do kolejnego kroku, jaki stanowi doprowadzenie obiektu do stanu surowego zamkniętego.

Stan surowy zamknięty to określenie dla obiektu budowlanego, który może mieć już wykonany odbiór budowlany przez uprawnioną do tego osobę. Etap ten rozpoczyna się w momencie, gdy zajmujemy się zabudową wszystkich otworów okiennych w postaci montażu stolarki okiennej oraz oczywiście zamontowaniu drzwi wejściowych w odpowiednim miejscu. Oprócz tego musimy również zadbać o wykonanie profesjonalnego ocieplenia ścian (termoizolacja) oraz ułożenia wybranego przez nas materiału na dachu naszej konstrukcji (może to być na przykład dachówka ceramiczna, blachodachówka lub papa termozgrzewalna).

Stan deweloperski

Pod określeniem stanu deweloperskiego kryje się etap, w trakcie którego zajmujemy się już generalnie samym wnętrzem naszego wymarzonego domu. Pierwszą sprawą, o jaką musimy tutaj zadbać jest niewątpliwie postawienie ścianek działowych (np. z cegieł lub płyt gipsowo-kartonowych) oraz wylanie posadzek w każdym z pomieszczeń. Równie ważny na tym etapie jest montaż wszelkiego typu instalacji sanitarnych takich jak chociażby wodno-kanalizacyjna, gazowa czy grzewcza, bez których nasz obiekt nie będzie nadawał się później do mieszkania. Nie możemy również zapomnieć o równie niezbędnej instalacji elektrycznej.

Etap finalny, czyli dom pod klucz

Dowiedziawszy się już nieco na temat wcześniejszych etapów budowy domu, możemy zająć się końcowym stadium wszelkich prac z tym związanych, dzięki któremu możliwie będzie spokojne i komfortowe zamieszkanie w danym obiekcie. Mowa tu o tak zwanej budowie domu pod klucz. Etap ten obejmuje przede wszystkim wszelkie działania związane z jego wykończeniem, czyli na przykład montaż podłóg, tynkowanie i malowanie lub kafelkowanie ścian. W procesie tym nie może zabraknąć także  montażu gniazdek elektrycznych oraz innych elementów z tym związanych, białego montaż (np. montażu kabiny prysznicowej itp.), jak również montażu dotyczącego drzwi do każdego pomieszczenia. Wszystkimi etapami, które doprowadzą nasz dom do stanu, w którym jego użytkowanie będzie w pełni komfortowe zająć się mogą pracownicy firmy Dorex, która zajmuje się wszelkimi zagadnieniami z dziedziny budownictwa ogólnego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz