Materiał Partnera

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu jest procesem wymagającym dobrej organizacji i planowania. Składa się z kilku etapów. By budowa przebiegała sprawnie, w miarę szybko i dokładnie, stwórz sobie szczegółowy harmonogram wszystkich prac, które po kolei mają zostać wykonane: od załatwienia formalności po odbiór kluczy od wykonawcy. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad tym co się dzieje na placu budowy.

Formalności

Najistotniejszym momentem po zakupie działki budowlanej jest zakup projektu budowlanego – gotowego albo indywidualnego, który wykonać może biuro projektów, albo firma budowlana, która zajmuje się również projektowaniem, tak jak Kowalski System Firma budowlano projektowa z Oławy. Projekt budowlany stanowi podstawę do ubiegania się o pozwolenie na budowę, do którego należy dołączyć jeszcze inne dokumenty (mapa sytuacyjno-wysokościowa od geodety, warunki techniczne dostawy mediów, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz dokumentacja dodatkowa). Decyzję od momentu złożenia wniosku otrzymasz w ciągu 65 dni i jest ona ważna przez 3 lata.

Stan zerowy

Ogrodzenie placu budowy i dokładne wyznaczenie przez geodetę miejsca, gdzie ma stać dom, to pierwsze czynności przed rozpoczęciem prac budowlanych. Wyrównanie działki, przygotowanie piwnicy i fundamentów to kolejne kroki. Tu należy pamiętać, by fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, a część podziemna dobrze izolowana. Na tym etapie są rozprowadzane podziemne elementy kanalizacji.

Stan surowy – otwarty

To wzniesienie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, betonowych schodów i stropów. Do ich wykonania niezbędne będą wysokiej jakości materiały budowlane, takie jak pustaki, bloki czy beton komórkowy, które bez problemu dostarczy ze swojej hurtowni firma Kowalski-System. Następnie ekipa zabiera się za wykonanie więźby dachowej, komina i pokrycia dachu. Tu też można skorzystać z oferty hurtowni Kowalski-System, która posiada systemy kominowe, pokrycia dachowe i systemy rynnowe.

Stan surowy – zamknięty

Najistotniejsze na tym etapie jest wykonanie wszystkich instalacji: elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych. Tu należy zastanowić się nad rozmieszczeniem gniazd i obwodów. Konieczny będzie montaż drzwi zewnętrznych i okien. Po zamontowaniu wszystkich instalacji powinien je sprawdzić certyfikowany instalator, który dokona przetestowania i odbioru. Następnie należy położyć suche tynki, posprzątać teren budowy i wykonać stałe ogrodzenie.

Wykończenie

W pierwszej kolejności montuje się wszelkie urządzenia grzewcze (piece, kominki, kotły, grzejniki), a następnie przystępuje do prac wykończeniowych wszystkich pomieszczeń. Stawia się ścianki działowe, kładzie tynki, gładzie gipsowe, potem podłogi, maluje ściany, instaluje ogrzewanie i oświetlenie oraz gniazdka elektryczne. Na tym etapie warto zaopatrzyć się we wszelkie narzędzia i akcesoria malarskie. Niezbędne będą pędzle, wałki, taśmy malarskie. Ważne jest także ocieplenie elewacji zewnętrznej. Teraz tylko należy wybrać odpowiednie meble i gotowe.

Zakończenie budowy

Tu należy zakończyć wszystkie kwestie formalne. Należy we wniosku zgłosić zakończenie budowy w odpowiednim urzędzie nadzoru budowlanego wraz z pełną dokumentacją (dziennik budowy, dokumentacja odbioru przyłączy, kopia świadectwa energetycznego, podwykonawczą inwentaryzację geodezyjną oraz oświadczenie kierownika budowy dotyczące zagospodarowania terenu przyległego wraz z informacją o zgodności budowy domu z projektem i przepisami prawa budowlanego). Jeśli w ciągu 21 dni od złożenia wniosku nie otrzymasz żadnego wezwania oznacza to, że możesz już legalnie mieszkać w swoim domu.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz