Artykuł sponsorowany

Budowa domu. Kiedy skorzystać z usług geodety?

Budowa domu. Kiedy skorzystać z usług geodety?

 Geodeci to specjaliści do wykonywania pomiarów na placu budowy – ich obecność jest niezbędna jeszcze zanim na danej działce pojawią się ekipy i maszyny budowlane i rozpoczną się jakiekolwiek prace. Z poniższego artykułu dowiemy się, jakie konkretne zadania wykonuje geodeta i kiedy konieczne jest jego wezwanie.

Pomiary działki i wyznaczenie ogrodzeń

Pierwszym zadaniem geodety będzie wykonanie precyzyjnych pomiarów działki, na której ma stanąć nasz dom. Warto zatrudnić go jeszcze zanim zdecydujemy się na kupno – w ten sposób upewnimy się, czy granice działki faktycznie przebiegają w miejscu, w którym powinny. Pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemności wynikających z tego, że na podstawie nieprawidłowych danych zbudujemy ogrodzenie, które będzie wychodzi poza granice naszej posesji. Po wyznaczeniu linii ogrodzenia geodeta zajmuje się wytyczenie budynku w terenie zgodnie z założeniami, które zawiera projekt zagospodarowania działki. Na podstawie pomiarów geodezyjnych możliwe jest stworzenie mapy projektowej, niezbędnej do wykonania architektonicznego projektu budynku.

Wyznaczenie budynku

Kiedy projekt obiektu budowlanego jest gotowy i zatwierdzony, tuż przed rozpoczęciem prac na placu budowy ponownie pojawia się geodeta – tym razem jego zadaniem jest wytyczenie budynku zgodnie z projektem wykonanym przez architekta oraz projektem zagospodarowania działki. Do realizacji tego zadania używa zamontowanych w gruncie znaków geometrycznych, pomagających w wyznaczeniu charakterystycznych punktów oraz osi geometrycznych domu. Dodatkowym obowiązkiem geodety jest wytyczenie i pomiar przyłączy do mediów – wody, gazu, elektryczności. Na koniec geodeta dokonuje stosownego wpisu do dziennika budowy i przekazuje inwestorowi szkice wytyczenia.

Po zakończeniu budowy

- Zanim budynek będzie mógł zostać oddany do użytku, geodeta musi wykonać tzw. pomiar powykonawczy. Służy on potwierdzeniu zgodności nowopowstałego obiektu z założeniami projektu, czyli jego wymiary wraz z położeniem w obrębie działki – wyjaśnia przedstawiciel firmy Geo-Mapa.

Jak wybrać dobrego geodetę?

Na rynku działa wielu geodetów – jak wybrać tego jednego, który wykona dla nasz wszystkie zadania związane z pomiarami gruntu i wyznaczeniem budynku? W pierwszej kolejności musimy zorientować się w kwestii posiadanych przez danego wykonawcę kwalifikacji zawodowych. Każdy geodeta musi zdać państwowy egzamin potwierdzający jego umiejętności i uprawniający do pracy. Pamiętamy przy okazji, że istnieje siedem typów uprawnień – geodeta którego zatrudnimy powinien posiadać odpowiednie do wykonywanych zadań. Dalej bierzemy pod uwagę doświadczenie zawodowe – generalnie, im dłużej danych geodeta funkcjonuje na rynku, tym większą możemy mieć pewność co do jego rzetelności i jakości usług. Warto również przy wyborze geodety decydować się na lokalnych wykonawców, którzy znają procedury administracyjne – może to znacznie przyspieszyć wszystkie formalności związane z wykonaniem pomiarów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz