Artykuł sponsorowany

Budowa domu jednorodzinnego pod klucz – co warto wiedzieć?

Budowa domu jednorodzinnego pod klucz – co warto wiedzieć?

Metoda gospodarcza budowy domu jednorodzinnego powoli odchodzi w zapomnienie. Inwestorzy indywidualni coraz częściej stawiają na wznoszenie obiektu do stanu deweloperskiego lub w wersji pod klucz. Na czym polega takie budowanie domu? Jakie zalety przynosi taka inwestycja i komu jest ona szczególnie polecana? Przedstawiamy w artykule najważniejsze informacje o budowie domu pod klucz.

Czym jest budowa domu pod klucz?

Etapy budowy domu można podzielić na stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, stan deweloperski, a także właśnie stan pod klucz. W Polsce najczęściej dzisiaj inwestorzy indywidualni wybierają wzniesienie budynku przez jednego wykonawcę i jego podwykonawców do stanu deweloperskiego. Liczyć można wtedy na budynek z wykończonymi instalacjami i wykonanymi podłogami, pełną stolarką okienną i drzwiową, ze schodami oraz wszystkimi instalacjami. Budynek jest wtedy gotowy do rozpoczęcia etapu wykończeniowego.

To właśnie o ten etap poszerzona jest inwestycja budowy domu pod klucz. Firma budowlano-remontowa wykańcza wszystkie ściany i podłogi, przeprowadza procesy tynkowania, glazurowania i gwarantuje usługi parkieciarskie. Liczyć można też na montaż oświetlenia, gniazdek oraz osprzętu teleinformatycznego. W najszerszych opcjach budowy i wykończenia domu pod klucz liczyć można nawet na pomoc w meblowaniu wnętrz oraz na instalację urządzeń AGD i RTV. Inwestor nie musi też samodzielnie wykonywać tzw. białego montażu.

Pamiętać należy jednak o jednym: zakres prac w ramach budowy domu pod klucz jest ściśle określony bardzo rozbudowaną umową. Bez niej ciężko o wskazanie robót, które musi względem inwestora wykonać wykonawca. Prawo budowlane nie reguluje precyzyjnie bowiem kwestii dotyczących takich etapów budów jak stan deweloperski czy pod klucz.

Zalety budowy domu pod klucz

Przy budowie domu pod klucz przede wszystkim można zrealizować dodatkowe projekty wpływające na energooszczędność budynku. Jedna firma budowlana lepiej przygotuje budynek do standardu NF 40. Skrócona zostanie również cała inwestycja, a to będzie wiązało się z obniżonym kosztorysem na każdym etapie prac. Oczywiście za dom wykończony pod klucz zapłacimy znacznie więcej niż za budynek w stanie surowym zamkniętym. Pamiętać jednak należy o tym, iż prędzej czy później będziemy musieli przeprowadzić wykończeniówkę, która nigdy nie jest tania. Metoda gospodarcza nie wypada zatem lepiej pod kątem finansowym, a jest znacznie gorsza jakościowo od budowy pod klucz.

Prócz tego zaletą inwestycji wznoszenia budynku wraz z wykończeniem wnętrz jest brak konieczności angażowania się inwestora w cały proces. Może on dokonywać odbiorów zdalnych czy korzystać z pomocy nadzorców inwestorskich. Firmy, które oferują zaś budowę pod klucz, współpracują z architektami i projektantami wnętrz tak, by dom wyglądał niczym z najlepszych magazynów wnętrzarskich. Wszystko to przy minimum formalność do wypełnienia. O szczegóły warto zatem pytać specjalistów z firmy RED-BUD, która postawiła już wiele przepięknych domów jednorodzinnych.

Komu poleca się wybrać inwestycję budowy pod klucz?

Budowa domu pod klucz idealna jest dla osób, które mogą sfinansować inwestycję w dużej mierze ze środków własnych. Nie oznacza to jednak tego, że opcja ta nie jest możliwa do wyboru dla inwestorów z kredytami. Warto tylko pamiętać o tym, że przed odbiorem kluczy cała inwestycja musi być niemalże w 100% finansowo uregulowana. Taka budowa z wykończeniem trwa zaś krótko – nawet zaledwie do 6 miesięcy.

Budowa domów pod klucz jest także chętnie podejmowana przez seniorów, zapracowane osoby, a także przez inwestorów, którzy mieszkają poza Polską i wiją sobie swoje gniazdko w kraju. W Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych taki model wznoszenia budynków mieszkalnych jest zaś wykorzystywany przez większość osób. W Polsce trend ten dopiero stał się wyraźny.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz