Artykuł sponsorowany

Budowa domu jednorodzinnego – czy warto zdecydować się na deskowanie połaci dachowej?

Budowa domu jednorodzinnego – czy warto zdecydować się na deskowanie połaci dachowej?

Inwestorzy budujący swój wymarzony dom jednorodzinny, muszą w końcu stanąć przed koniecznością podjęcia ważnej decyzji związanej z technologią wykonania dachu. Wielu właścicieli nieruchomości wciąż stawia na najbardziej klasyczną z metod, czyli na połać deskowaną. Wariant ten, pomimo że nie jest najtańszy, gwarantuje sporo bardzo praktycznych korzyści. Z jakimi informacjami na ten temat warto się zatem zapoznać?

Jakie są największe zalety i wady deskowania połaci dachowej?

Dachy deskowane, nazywane również połaciami ciągłymi, są w zasadzie jedynym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy montaż pokrycia mają zamiar rozłożyć na kilka miesięcy. Przy takim obrocie sprawy warstwę wstępnego krycia może stanowić tylko wysokiej jakości papa, której w przeciwieństwie do membrany dachowej nie da się rozciągnąć pomiędzy krokwiami. Deskowanie ma również bardzo pozytywny wpływ na usztywnienie całej konstrukcji, która staje się nie tylko stabilniejsza, ale także mniej podatna na oddziaływanie skrajnych warunków atmosferycznych.

Montaż desek stanowi również gwarancję uzyskania lepszych rezultatów w zakresie termoizolacji oraz izolacji akustycznej, co w przypadku pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu użytkowym, ma niebagatelne znaczenie. Niestety nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Biorąc pod uwagę, iż metr sześcienny wysokiej jakości tarcicy impregnowanej kosztuje około 950 zł netto, pełne deskowanie połaci o powierzchni 220-230 m2, to wydatek rzędu 7 000 złotych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jaką tarcicę do deskowania wybrać?

Deski wykorzystywane w celu stworzenia ciągłej połaci dachowej powinny charakteryzować się konkretnymi właściwościami. Po pierwsze, zarówno z przyczyn praktycznych, jak i ekonomicznych warto postarać się o zakup tarcicy sortowanej. Co prawda jest ona nieco droższa od swojego standardowego odpowiednika, aczkolwiek zunifikowane wymiary desek pozwalają znacznie precyzyjniej obliczyć zapotrzebowanie ilościowe. Mniejszy odpad montażowy to mniejsze koszty. Po drugie natomiast, tarcica powinna być odpowiednio zaimpregnowana, co uchroni drewno przed wilgocią oraz ewentualnością pojawienia się grzybów i pleśni.

Dlatego też poszukując najwyższej jakości drewna budowlanego, najlepiej skorzystać z ofert przygotowanych przez najlepszych specjalistów. Klienci Tartaku, którego właścicielem jest Bogusław Pasieka, każdorazowo mogą liczyć na indywidualne podejście do zlecenia oraz atrakcyjne warunki cenowe. Pracownicy działu obsługi przygotują także wycenę niezbędnego materiału oraz zadbają o zorganizowanie transportu bezpośrednio na plac budowy. Deskowanie dachu to opcja, która z pewnością się opłaca. Choć wstępnie proces ten generuje nieco większe wydatki, to wszelkie poniesione koszty trzeba potraktować w kategoriach szeroko zakrojonej inwestycji.

Opracowanie:
Orzesze, Pszczyńska 10
tel. 32 221 46 14
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz