Artykuł sponsorowany

Budowa basenu w ogrodzie – pozwolenie administracyjne

Budowa basenu w ogrodzie – pozwolenie administracyjne

Wysokie letnie temperatury w Polsce, które trwają często od połowy maja, nawet do połowy września, a także stale zwiększający się wskaźnik zamożności Polaków powodują, że dzisiaj w naszym kraju nastało prawdziwe „bum” na budowę basenów ogrodowych! Nie muszą one być bowiem bardzo duże. Dzisiaj można stworzyć zarówno wąski i długi basen, jak i ten okrągły, czy kwadratowy. Najlepsze firmy projektowe i wykonawcze, są w stanie przygotować określoną konstrukcję niemalże wszędzie! Istotne jest jednak posiadanie pozwoleń na budowę…

Budowa basenu a prawo budowlane

W większości przypadków przy budowie basenu ogrodowego, nie należy ubiegać się o pozwolenie na budowę wraz tworzeniem operatu wodnoprawnego. Według przepisów prawa jest to obligatoryjne tylko wtedy, jeśli powierzchnia wody planowanego basenu ma przekraczać 50 metrów kwadratowych. To wtedy przed inwestycją należy dostarczyć do odpowiedniego organu cztery egzemplarze projektu, a także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Odpowiednia instytucja wydaje zaś pozytywną opinię na 3 lata – to w tym czasie musi w zgodzie z przedłożoną dokumentacją powstać basen. W innym przypadku o pozwolenie trzeba starać się na nowo. Jeśli zatem planujesz budowę basenu o dużej powierzchni użytkowej, koniecznie zgłaszaj się do doświadczonych firm. Tu warto zapoznać się z ofertą przedsiębiorstwa POLDER TECHNIKA BASENOWA, która obsługuje zarówno inwestorów indywidualnych, jak i biznesowych oraz publicznych. Różnorodność oferowanych pomp, układów filtrujących, lamp, drabinek, czy samych konstrukcji basenów (np. te żelbetonowe), zapewniona!

Buduj basen bez ograniczeń!

Większość basenów odkrytych ogrodowych w Polsce, które są tworzone na użytek rodziny danego domu, nie przekracza 50 metrów kwadratowych lustra wody. Wiąże się to zatem z możliwością dowolnego projektowania i wykonywania, bez stosowanych pozwoleń. Twój basen może powstać nawet przy granicy działki, o ile nie wiąże się to z zawilgoceniem, czy zmiękczeniem gruntu. Zwrócić uwagę warto również na normy społeczne obowiązujące między sąsiadami. Hałasy i widok roznegliżowanych osób za ogrodzeniem, mogą być dla niektórych osób problemem… Warto zatem przy projektowaniu basenu uwzględnić również ten czynnik. Jeśli chodzi zaś o kształt zbiornika, czy jego wykończenie oraz zastosowaną technologię, należy pamiętać, że jest to uwarunkowane budżetem, powierzchnią działki, czy też innymi warunkami technicznymi, dotyczącymi przyłączy wodnych. Wymienić można zatem baseny z rynną przelewową, z przelewem punktowym, te wyłożone ceramiką, lub też membraną basenową ALKORPLAN. Różne może być również wykończenie – obrzeża basenów. Stosowane są: kamień naturalny, płyty oraz glazura, drewno, czy deski tarasowe kompozytowe. Nie zapominaj również o oświetleniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz