Materiał Partnera

Braki kadry pracowniczej – jak sobie z nimi poradzić?

Braki kadry pracowniczej – jak sobie z nimi poradzić?
Nie ulega żadnej wątpliwości, że brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej stał się problemem, którego nie można lub nawet nie da się zbagatelizować. Jako że znaczna część pracowników, posiadających właściwe kwalifikacje świadczy swoje usługi za granicą, na rynku rodzimym ma się obecnie do czynienia z absolutną katastrofą. Brak pracowników może powstrzymać rozwój nawet najdynamiczniejszej firmy. Jak sobie z tym poradzić?

Braki kadrowe – w jakich branżach odczuwa się je najbardziej?

Na braki kadrowe narzeka przede wszystkim branża budowlana. Brakuje cieśli, murarzy, dekarzy, czy specjalistów od zbrojenia betonów. W tym przypadku nie chodzi nawet o same kwalifikacje, które nabyć można wraz z wykonywaną pracą, ale tak naprawdę o małe zainteresowanie ze strony potencjalnych pracowników. Nie bez znaczenia jest także system szkolnictwa, a w zasadzie zdecydowany spadek renomy szkół zawodowych. Ludzi brakuje także w branżach technicznych. Ogromnym zainteresowaniem ze strony pracodawców zagranicznych pracodawców cieszą się polscy informatycy, którzy skuszeni możliwością zarabiania pieniędzy w mocniejszej walucie, chętnie udają się na emigrację zarobkową.

Skutki braku kadry pracowniczej odczuwają także właściciele firm produkcyjnych. W tej branży często bardzo trudno o doświadczonych magazynierów lub operatorów wózków widłowych lub specjalistycznych maszyn. Jak zatem znaleźć i przeprowadzić rekrutację pracowników w taki sposób, aby byli oni jak najbardziej wydajni? Czy jest to problem nie do przejścia?

Profesjonalne agencje pracy – pomoc w sytuacjach kryzysowych

Doskonałym sposobem na zmaksymalizowanie szansy na znalezienie odpowiedniego pracownika, jest skorzystanie z usług profesjonalnych agencji pracy. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Golden Serwis, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu od lat zapewnia przedsiębiorcom szeroko zakrojoną pomoc w zakresie rekrutacji pracowników oraz leasingu pracowniczego. Jakie są największe korzyści ze skorzystania z takiej oferty? Leasing pracowników zapewnia przede wszystkim ogromną elastyczność, jeśli chodzi o warunki zatrudnienia.

Pracodawcy mogą wynająć pracownika zarówno na okres kilku miesięcy, jak i całego roku. Pracownicy rekomendowani przez profesjonalne agencje pracy są w pewnym sensie ich wizytówką. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków można liczyć na ich wysokie kwalifikacje oraz doświadczenie. W razie, jednak gdyby było inaczej, agencje pracy we własnym zakresie są w stanie przeszkolić pracownika pod kątem konkretnej branży oraz zadań, które będzie musiał wykonywać.

Opracowanie:
Zielonka, Nauczycielska 2 lok. 5
tel. 601 572 713
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz