Artykuł sponsorowany

Bostonka – objawy, sposób leczenia i skutki

Bostonka – objawy, sposób leczenia i skutki

Bostonka, ospa bostońska, grypa bostońska – to wszystko nazwy tej samej choroby. Choć zwykle dotyka ona wyłącznie dzieci w wieku przedszkolnym, to mogą na nią zachorować również osoby dorosłe. Jej charakterystyczny przebieg jest niemożliwy do pomylenia z żadną inną chorobą. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje, jak sobie radzić, gdy się nią zarazimy.

Pierwsze objawy

Od momentu zarażenia do wystąpienia widocznych i odczuwalnych objawów mija około siedmiu dni. Te występują w dwóch etapach. Pierwszy trwa zaledwie jeden dzień, drugi – od tygodnia do czterech.

Objawy pierwszego dnia można pomylić ze zwykłą grypą, jednak już drugiego wszystkie wątpliwości zostają rozwiane. Wysoka gorączka oraz ogólne, silne osłabienie to główne objawy. Chory może odczuwać bóle mięśni, zawroty głowy spowodowane podwyższoną temperaturą, sięgającą ponad trzydziestu dziewięciu stopni Celsjusza.

Już te oznaki powinny być powodem do wizyty u lekarza rodzinnego, niezależnie czy jest to bostonka, czy zwykła grypa. Poradnia Medicus Niepubliczny zakład opieki medycznej oferuje kompleksową diagnostykę oraz profesjonalne podejście.

Drugiego dnia następuje poprawa samopoczucia, lecz pojawia się wysypka. Występuje ona w trzech miejscach na ciele: wokół ust (w rzadkich przypadkach także wewnątrz jamy ustnej), na dłoniach i stopach. U dzieci nie jest ona bolesna – z wyjątkiem wysypki wewnątrz jamy ustnej – u dorosłych przeciwnie. W większości występują przypadki bardzo silnego swędzenia i pieczenia.

Sposób leczenia

W momencie wystąpienie wysypki konsultacja jest konieczna. Leczenie odbywa się za pomocą antybiotyków. Jeśli wymaga tego sytuacja, lekarz przepisze odpowiednią maść na wysypkę. Złagodzenie jej pieczenia jest jednak trudne i wymaga silnych preparatów. Tu warto też sięgnąć po domowe sposoby stosowane na oparzenia i ukąszenia owadów. Krótką ulgę przynoszą okłady z lodu.

Wysypka może utrzymywać się na ciele od tygodnia do nawet czterech. Niestety wraz ze znikającą wysypką z miejsc, w których występowała, może schodzić skóra i paznokcie.

Po chorobie

Nawet po tym, jak zejdzie wysypka, wirus jest obecny w organizmie i może zarażać innych, choć w mniejszym stopniu niż podczas występowania widocznych objawów. Bostonka to jedna z najbardziej wyniszczających organizm chorób. Jej przejście może wiązać się z odczuwalnym również kilka tygodni później niskim samopoczuciem i osłabieniem. Ospa bostońska należy również do grupy chorób, których przebycie nie uodparnia na wirusa, a więc możliwe jest ponowne zarażenie.

Oceń artykuł (12)
2.1
Komentarze
Dodaj komentarz