Boli cię gardło? Uważaj na zapalenie krtani

Boli cię gardło? Uważaj na zapalenie krtani

Często bagatelizujemy ból gardła. Jesienna pogoda sprzyja przeziębieniom i innym infekcjom, więc nie przejmujemy się pierwszymi objawami choroby. Kupujemy pastylki w aptece, które dają ulgę na jakiś czas i na chwilę zapominamy o bólu. Jeśli jednak objawy nie mijają, a samopoczucie się pogarsza, koniecznie wybierz się do lekarza. Sprawdź, jak rozpoznać i leczyć zapalenie krtani.

Charakterystyczne objawy zapalenia krtani

W przypadku problemów z krtanią może dojść do ostrego lub przewlekłego zapalenia. Pamiętaj, że nieleczone może być groźne, dlatego bądź czujny i zwróć uwagę na pierwsze symptomy.

Objawy ostrego zapalenia krtani to na początku męczący ból gardła, a dodatkowo wodnisty katar i ogólne osłabienie. Może pojawić się też stan podgorączkowy. Kolejne poważne symptomy, które powinny cię zaniepokoić, to drapanie i suchość w gardle oraz uporczywy kaszel.  

Z kolei przewlekłe zapalenie krtani to ciągłe uczucie suchości, zachrypnięty głos i problemy z mówieniem z powodu zalegającego śluzu.

Niektóre osoby są szczególnie narażone na tego typu dolegliwości. Jesteś w grupie ryzyka, jeśli:

  • Pracujesz głosem
  • Przebywasz na co dzień w suchych pomieszczeniach
  • Jesteś alergikiem
  • Masz problemy z hormonami
  • Cierpisz na refluks przełyku
  • Jesteś palaczem i często sięgasz po alkohol

Jak leczyć zapalenie krtani? Wizyta u lekarza

Samodzielnie nie jesteś w stanie określić, czy na pewno doszło do zapalenia krtani. Laryngolog fachowo oceni stan gardła z pomocą lusterka laryngologicznego. W przypadku wątpliwości może wykonać też badanie endoskopowe, które pozwala dokładnie obejrzeć krtań.

Warto zwrócić uwagę, że zapalenie krtani u dziecka może być szczególnie niebezpieczne, bo zwykle dochodzi do nagłych duszności. Konieczna jest wtedy szybka wizyta u specjalisty.

Jakie leki na zapalenie krtani stosować? W przypadku osób dorosłych lekarz zaleca zwykle podawanie lekarstw obniżających gorączkę oraz rozrzedzających zalegającą wydzielinę i zmniejszających obrzęk. Może zastosować również azotan srebra na błonę śluzową i zalecić inhalacje. Antybiotyk jest konieczny, jeśli doszło do zakażenia bakteryjnego.

Zapalenie krtani i tchawicy najczęściej dotyka dorosłe osoby. Infekcja wirusowa powoduje zaleganie wydzieliny. Laryngolog przepisuje wtedy preparaty wykrztuśne.

Poza przyjmowaniem leków przede wszystkim oszczędzaj głos i nawilżaj powietrze. Przyjmuj też dużo płynów. Zrezygnuj z kawy, napojów gazowanych i alkoholu, bo przyczyniają się do odwodnienia. Osłabiony organizm potrzebuje uzupełniania utraconych elektrolitów.

Jeśli jesteś palaczem, koniecznie zrezygnuj z palenia, przynajmniej na jakiś czas. Nie powinno być to problemem, bo gdy dopadło cię zapalenie krtani, prawdopodobnie nie masz ochoty na papierosa.

Co poradzić na zapalenie krtani? Domowe sposoby

W czasie terapii nawilżaj gardło – pij ciepłą wodę, najlepiej z cytryną, możesz dodać też miód. Inna tradycyjna metoda to domowe inhalacje z dodatkiem szałwii, rumianku czy mięty. Pomóc mogą również owoce kopru włoskiego lub tymianek, które mają działanie wykrztuśne. Wysoką gorączkę obniży napar z lipy lub czarnego bzu.

Warto również włączyć do diety produkty z wysoką zawartością probiotyków. Żywe kultury bakterii zmniejszają ryzyko infekcji, dlatego zacznij pić kefiry i jogurty. 

Pamiętaj, że domowe sposoby na zapalenie krtani mogą tylko pomóc w leczeniu i złagodzić dokuczliwe objawy. Jeśli podejrzewasz stan zapalny, koniecznie wybierz się do laryngologa.

Ile trwa zapalenie krtani?

Ostre zapalenie trwa zazwyczaj do dwóch tygodni. Jeśli jednak trwa dłużej, a dodatkowo pojawiły się duszności, szybko zgłoś się do najbliżej przychodni. Lepiej nie doprowadzać do groźnych powikłań.

Oceń artykuł (10)
3,8
Komentarze
Dodaj komentarz