Materiał Partnera

Bloczki betonowe: zastosowanie i zalety

Bloczki betonowe: zastosowanie i zalety

Bloczki betonowe należące do grupy prefabrykatów budowlanych stanowią ciekawą alternatywę dla cegieł oraz pustaków i są współcześnie coraz chętniej wykorzystywane. Wszystko dlatego, że te małe elementy w kształcie prostopadłościanów, wytwarzane są z różnych klas betonu, dlatego mogą spełniać na placu budowy wiele funkcji. Jakie jest ich główne zastosowanie, a także jakie mają zalety? Zapraszamy do lektury.

Produkcja i właściwości bloczków betonowych

Bloczki betonowe mają kształt prostopadłościanów, najczęściej o wymiarach 38 cm x 25 cm x 12 cm i masie pojedynczego elementu około 25 kg. Produkowane są w maszynach zwanych wibroprasami (gwarancja precyzji i powtarzalności uzyskanych wyrobów), z mieszkanki znanej z wytwarzania betonu, tj. z cementu, piasku oraz żwiru. Dzięki stosunkowo dużym wymiarom, prace przy ich użyciu najczęściej przebiegają bardzo szybko i sprawnie. Są także tańsze zarówno od lanego betonu, jak i od cegieł, przez co stanowią bardzo ekonomiczny wariant stosowany w budownictwie, który według przewidywań ekspertów, będzie zyskiwał na znaczeniu.

Zalety bloczków betonowych

Poza niską ceną, materiały te charakteryzują się także niską higroskopijnością, czyli absorpcją wody. Dodatkowo nie wymagają zastosowania tynku ani innych materiałów wykończeniowych, np. w postaci kamienia, co zdecydowanie przyspiesza pracę oraz ogranicza koszty związane z inwestowaniem w kolejne materiały. Jak dodatkowo przyznaje przedstawiciel firmy Beton Holding zajmującej się m.in. sprzedażą bloczków betonowych oraz innych materiałów budowlanych, ponadto podlegają łatwej obróbce: można je wiercić, a także piłować, jeśli chcemy uzyskać określoną wielkość lub kształt, pożądaną przy danej konstrukcji.

Jak możemy wykorzystać bloczki betonowe do prac budowlanych?

Prefabrykaty budowlane jakimi są bloczki betonowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane przede wszystkim do wnoszenia fundamentów, jako alternatywa dla standardowej wylewki z betonu, co oznacza także brak konieczności wysokiego szalunkowania. Stosuje się je również do budowy ścianek działowych, podmurówek i ścian piwnicznych, w czym sprawdzają się dzięki dużej wytrzymałości oraz wysokiej izolacji termicznej.

Bloczki betonowe zyskują rzesze zwolenników dzięki bardzo atrakcyjnej cenie, a także łatwemu i szybkiemu procesowi budowania przy ich użyciu. Dodatkowo mają te same zalety co standardowy beton, dlatego możemy być pewni ich niezawodności oraz solidności, która przynależna jest temu materiałowi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz