Materiał Partnera

Błędy przy zakładaniu akwarium

Błędy przy zakładaniu akwarium

Piękne, kolorowe akwarium może być wspaniałą ozdobą w każdym domu, jednak zanim zdecydujemy się na założenie „wodnego mini-świata”, powinniśmy dokładnie poznać tajniki jego prowadzenia. Dobrym sposobem będzie przede wszystkim zaznajomienie się z  najpopularniejszymi błędami, które można popełnić zgłębiając się w dziedzinę zwaną akwarystyką. Których z nich bezwzględnie należy unikać?

Wpuszczenie ryb tuż po założeniu akwarium

Zakupiliśmy akwarium i rośliny, a także wypełniliśmy je wodą. Wbrew pozorom to jeszcze nie czas, aby wpuścić do niego ryby. Równowaga bakteryjna będzie się tworzyć się w nim przez około 3 do 4 tygodni, w czasie których nie powinniśmy wpuszczać do wody pełnej obsady ryb. Powodem są przede wszystkim szkodliwe związki amoniaku i azotynów, które powinny zostać zmienione przez bakterie niefiltracyjne na bezpieczniejsze azotany. Jeśli więc w akwarium zbyt szybko znajdą się ryby, dojdzie do nadmiernego wzrostu niebezpiecznych składników, które im zaszkodzą.

Używanie roślin sztucznych zamiast prawdziwych

Wybór roślin do wypełnienia akwarium jest bardzo istotny. Niestety wielu początkujących akwarystów decyduje się na zakup sztucznych roślin, które nie tylko mogą zawierać szkodliwe związki, ale także nie będą one przyczyniać się do pochłaniania szkodliwych substancji i produkowania cennego dla ryb tlenu.

Zapełnianie akwarium wodą z kranu

Woda płynąca z kranu nie powinna być używana do wypełniania akwarium i najpierw trzeba ją uzdatnić. Do tego celu stosuje się specjalne preparaty, które pomogą zneutralizować zwarty w niej chlor, który jest bardzo niebezpieczny dla ryb. Chlor może też ulotnić się dzięki pozostawieniu wody przez 24 godziny w plastikowym wiadrze albo akwarium.

Przekarmianie ryb

Kolejnym błędem początkującego akwarysty jest przekarmianie ryb. Jeśli podany pokarm pływa po powierzchni po około 20 minutach oznacza to, że podaliśmy go za dużo. Może to doprowadzić do gnicia resztek, a tym samym nadmiernego rozwijania się glonów oraz bakterii. Jak często należy karmić ryby? Jak przyznaje doradza z sklepu zoologicznego Animal Image Artykuły Zoologiczne i Wędkarskie w Poddębicach w woj. łódzkim, należy to robić minimum dwa razy dziennie.

Jak widać zakładanie i prowadzenie akwarium nie jest łatwym zadaniem i wymaga zgromadzenia przynajmniej podstawowej wiedzy. O wiele kwestii można dopytać m.in. w dobrym sklepie zoologicznym, w którym specjaliści doradzą nam w wyborze odpowiednich gatunków ryb, roślin, a także innych tajników akwarystyki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz