Artykuł sponsorowany

Błędy popełniane przy instalowaniu domofonów

Błędy popełniane przy instalowaniu domofonów

Domofon to urządzenie gwarantujące domownikom komfort, a także bezpieczeństwo. Współcześnie na ich zakup decydują się nie tylko wspólnoty mieszkaniowe, ale także mieszkańcy domów jednorodzinnych. Aby jednak tego typu przyrządy działały w pełni poprawnie, muszą być zamontowane we właściwy i profesjonalny sposób. Jakie błędy często zdarzają się w tym obszarze i jak można ich unikać?

Nieoptymalne ulokowanie urządzenia

Częstym błędem zdarzającym się przy okazji instalacji domofonu, jest zlokalizowanie go we wiatrołapie. Zazwyczaj panuje tam jednak niższa temperatura aniżeli w pozostałej części domu, dlatego korzystanie z niego staje się dla nas niepraktyczne i uciążliwe. Stąd też fachowcy zalecają, aby montować domofony w przedpokojach lub w korytarzu, gdzie będziemy mieć do niego znacznie łatwiejszy dostęp.

Nieodpowiednie dobranie wysokości

Ze względów czysto praktycznych, istotne jest także obranie odpowiedniej wysokości do montażu domofonu. Uznaje się, że zewnętrzna kaseta powinna znaleźć się na wysokości 150 cm ponad ziemią, jednak sami powinniśmy empirycznie ocenić, czy dane położenie będzie wygodne i zapewni komfortowe użytkowanie.

Nieprawidłowe połączenie przewodu łączącego

Według Tadeusza Stróżyńskiego z firmy Elektroinstalacje, świadczącej m.in. usługi z zakresu instalowania domofonów, nierzadko spotykanym błędem jest także dobranie nieodpowiednich przewodów łączących panele składające się na domofon. W tym przypadku zdecydowanie nie sprawdzą się przewody telefoniczne wielożyłowe, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne, jeśli nie zadbamy odpowiednio o ich zabezpieczenie. Dlatego też przy montażu domofonu, powinniśmy kierować się zaleceniami producenta danego urządzenia, dzięki temu będziemy pewni, że domofon okaże się niezawodny.

Brak opcji awaryjnego otwierania

Zawsze warto zabezpieczyć się na wypadek nieprzywidzianych zdarzeń i nie inaczej jest w przypadku domofonu. Zdarza się, że możemy przez przypadek zatrzasnąć drzwi lub zgubić klucze, co będzie dodatkowym utrudnieniem, jeśli nie zagwarantujemy sobie opcji awaryjnego otwierania, zarówno drzwi jak i samej bramki. Do tego celu może posłużyć nam choćby specjalny kod dostępu lub ukryty przycisk otwierający, ulokowany na bramce.

Choć instalowanie domofonu nie jest zadaniem wymagającym zaawansowanej wiedzy technicznej, to jak wskazaliśmy, należy unikać kilku błędów, które wciąż są nazbyt często popełniane w tym obszarze. Aby ich uniknąć, warto zdać się na usługi wykwalifikowanych specjalistów w zakresie wykonywania tego typu instalacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz