Materiał Partnera

Blaski i cienie transportu morskiego

Blaski i cienie transportu morskiego
Transport morski to jedna z podstawowych metod przewozu towarowego, obok transportów drogowego, lotniczego, kolejowego i śródlądowego. Żegluga morska sprawdza się zwłaszcza w przypadku przesyłek wielkogabarytowych, na trasach o sporych odległościach.

Do transportu morskiego wykorzystuje się specjalistyczne statki przystosowane do przewozu różnych rodzajów ładunków. W nielicznych przypadkach, statkami handlowymi podróżują także pasażerowie. Transport morski może posiadać cechy żeglugi krajowej, przybrzeżnej oraz międzynarodowej.

Ogrom możliwości

Żegluga morska posiada szereg zalet, o czym najlepiej świadczy jej wielowiekowa tradycja. Przemierzanie akwenów wodnych stwarza możliwość masowego przewozu ładunków na średnie i duże odległości. „Ładowność statku pozwala na transport ogromnej ilości towaru, co znacznie zmniejsza koszty transportu” – podkreśla ekspert firmy JAS-FBG S.A. z Katowic, świadczącej profesjonalne usługi transportowe, spedycyjne i logistyczne.

Naturalne ograniczenia

W parze z zaletami transportu morskiego muszą iść także wady. Najważniejszą z nich jest czas trwania rejsu oraz długi czas załadunku. Kolejną z nich jest znacznie uzależnienie od warunków pogodowych. Jeszcze inną niedostosowanie części portów do przyjmowania statków o dużych rozmiarach i zanurzeniu lub wymagających specjalistycznych terminali.

Mimo wszystko, w większości przypadków zalety górują nad wadami, dzięki czemu transport morski wciąż jest chętnie wybierany przy przewozach towarowych. ,,Szczególnie zadowolone z tej opcji przewozu będą osoby, które chcą ograniczyć koszty transportu, a jednocześnie nie zależy im na bardzo szybkim dostarczeniu towarów” – podsumowuje specjalista JAS-FBG.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz