Materiał Partnera

Blaski i cienie transportu lotniczego

Blaski i cienie transportu lotniczego

Transport lotniczy to chętnie wybierana metoda transportu towarowego. Zwłaszcza na długich trasach, wymagających szybkiego i niezawodnego dostarczenia ładunków. Dlaczego na przewozach lotniczych warto polegać? Jakiej są ich zalety, a jakie wady?

Zalety transportu lotniczego

Jedną z podstawowych zalet transportu lotniczego jest niskie ryzyko wystąpienia wypadku. Świadczą o tym statystyki. W 2016 roku, liczba katastrof z udziałem samolotów wynosiła 1,61 na milion przeprowadzonych rejsów. To niewspółmiernie mniej, niż w przypadku transportu drogowego. Rzadkość wypadków, połączona z ich spektakularnością, stanowi cenną pożywkę dla mediów, stąd często jesteśmy zasypywani informacjami o katastrofach. Przez to możemy odnosić mylne wrażenie co do regularności ich występowania.

Na korzyść samolotów przemawia też szybkość dostarczania przesyłek. Przestrzeń lotnicza nie jest narażona na zatory komunikacyjne, z którymi mamy regularnie do czynienia na lądzie. Na prędkość przelotu wpływają też oczywiście parametry techniczne samolotów. Największy obecnie samolot transportowy, rosyjski Antonov An-225 jest w stanie przewieźć 250 ton masy towarowej, poruszając się z prędkością bliską 850 km/h!

Bywa, że skorzystanie z samolotu to nie tyle możliwość, co konieczność. Jest tak zwłaszcza w przypadku przewozów dalekodystansowych, wymagających przebycia wielu lądów i akwenów w krótkim czasie. Z transportowych usług lotniczych korzysta się zwłaszcza przy przewozach międzykontynentalnych, np. między Europą a Azją. Skoordynowanie przelotów jest możliwe do tego stopnia, by otrzymanie codziennej prasy z drugiego zakątka świata było możliwe w dniu jej wydania – zauważa ekspert OCS Polska, krajowego oddziału międzynarodowej firmy przewozowej OCS Ana Group.

Wady transportu lotniczego

Każda beczka miodu ma swoją łyżkę dziegciu. Tak też jest w przypadku transportu lotniczego. Pewną wadą przelotów jest ich uzależnienie od warunków atmosferycznych. Opóźnienia i odwołania rejsów to zjawiska powszechne – zwłaszcza na obszarach sprzyjających zamgleniom, śnieżycom czy ulewnym deszczom. Z pomocą przychodzą badania meteorologiczne, które pozwalają przewidzieć ewentualne komplikacje.

Kolejnym minusem korzystania z samolotów jest ich uzależnienie od przewozów lądowych. Łańcuch dostaw nie zamyka się na drodze od lotniska do lotniska. Musi mieć swoją kontynuację, aby dotrzeć do miejsca docelowego. Przeładunek na transport kołowy bywa kosztowny i czasochłonny. Z tego względu loty towarowe są nieopłacalne na niektórych krótszych trasach.

Ostatnią, wartą wzmiankowania niedogodnością jest ładowność samolotów. Sporo maszyn nie pozwala na przewóz wielkich gabarytów, gdyż wiązałoby się to z utratą sterowności i problemami w locie. Przeloty sprawdzają się idealnie przede wszystkim przy kurierskim przewozie przesyłek i poczty oraz ładunków wymagających szybkiego dostarczenia w miejsce docelowe (warzywa, owoce, zwierzęta itd.). Tym samym, transport lotniczy to wciąż jedna z lepszych i bardziej rozwojowych metod transportu towarów.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz