Materiał Partnera

Blachy aluminiowe – zastosowanie, rodzaje i dystrybutorzy

Blachy aluminiowe – zastosowanie, rodzaje i dystrybutorzy

Metale nieżelazne są dzisiaj wykorzystywane niemalże we wszystkich sektorach przemysłowych, od motoryzacyjnego i elektronicznego począwszy, kończąc nawet na tym spożywczym. Olbrzymie zapotrzebowanie rynkowe w Polsce, a także w innych krajach Unii Europejskiej, odnotowuje się na rynku dystrybucyjnym blach aluminiowych. Dzieje się tak dzięki ich szerokiemu zastosowaniu, które warto poznać razem z nami! Szczególną uwagę, należy zwrócić na blachy szczotkowane, blachy ryflowane, a także na blachy perforowane, wykorzystywane w budownictwie i wnętrzarstwie.

Klasy blachy aluminiowej

Wykorzystanie danej blachy aluminiowej do dalszej produkcji różnorodnych wyrobów, zależy przede wszystkim od jej wymiarów, a także grubości i ciężkości. Zamawiający zwracają również uwagę na parametry fizyczne, dotyczące granicy plastyczności, współczynnika wydłużenia, czy wytrzymałości na rozciąganie. Istotne jest również określanie składu chemicznego, wraz z dopuszczalnym zanieczyszczeniem danymi pierwiastkami. To ma między innymi znaczenie przy spełnianiu restrykcyjnych norm systemów HACCP i GHP, ważnych dla przemysłu spożywczego.

Jeśli chodzi zaś o klasę blachy aluminiowej, ze względu na jej trwałość i wytrzymałość na różne warunki m.in. zewnętrzne, należy wiedzieć, że dzisiaj najlepsze gatunkowo są wyroby hutnicze tworzone nie z czystego aluminium, ale te, które posiadają w składzie domieszki innych surowców. Tu warto przy tym wiedzieć, że blachy aluminiowe można podzielić na zimnowalcowane, gorącowalcowane, czy też ocynkowane ogniowo. Różnią się one zarówno trwałością, jak i grubością, a parametry te dla swoich klientów dostosować może między innymi zespół pracowników przedsiębiorstwa Zielonka, które gwarantuje także blachy mosiężne.

Zastosowanie blach aluminiowych

Blachy aluminiowe można traktować, jako półprodukty, lub prefabrykaty hutnicze, które znacznie optymalizują czas i nakłady finansowe produkcji określonych wyrobów. Stosowane są one zaś do tworzenia elementów maszyn budowlanych i rolnych, czy też przemysłowych. Są one potrzebne również do wykonywania kanałów wentylacyjnych, obudów sprzętów elektronicznych, czy nawet garnków oraz puszek! Zastosowanie blach aluminiowych jest dzisiaj niesamowicie szerokie, a zamówienia u producentów i dystrybutorów, składane są przez koncerny motoryzacyjne, ośrodki energetyczne, firmy budowlane, czy też przez zakłady przetwórstwa spożywczego. Coraz większe zapotrzebowanie na blachy aluminiowe można zauważyć w sektorze opakowaniowym.

Warto wiedzieć! Blachy aluminiowe mogą być poddawane dodatkowym procesom obróbki zarówno przez producenta, jak i przez inwestora. Często mowa zatem o dodatkowym walcowaniu i rekrystalizacji, czy nawet perforowaniu. Dzisiaj blachy są coraz częściej wykorzystywane bowiem we wnętrzarstwie!

Blachy wykończeniowe

Blachy wykorzystywane są dzisiaj w różnych sektorach gospodarczych. Nie tylko mają olbrzymie znacznie przy produkcji maszyn, oraz różnego rodzaju prefabrykatów i detali, ale także w budownictwie, wnętrzarstwie oraz w dekoratorstwie. Idealnie dostosowują się do wzornictwa industrialnego, modernistycznego, awangardowego, a także skandynawskiego. Warto wiedzieć, że blachy obok szkła, stają się ważnym wykończeniowym elementem/surowcem. Przykładem może być blacha szczotkowana, która wykorzystywana jest, jako wykończenie ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych, a także, która jest ważna przy tworzeniu pięknych obudów sprzętów AGD. Podobne zastosowanie mają blachy ryflowane, które posiadają dodatkowe własności antypoślizgowe. To dlatego stosuje się je, jako wierzchnie elementy stopni i podestów, a nawet podłóg samochodów ciężarowych. Zaletą blach ryflowanych jest również to, że  pozwalają „odchudzić” daną konstrukcję. Niewielkim ciężarem, a przy tym niepowtarzalną estetyką, wyróżniają się także blachy perforowane. Mogą one mieć wykonane otwory w różnych wzorach, co często wykorzystują inwestorzy budujący salony motoryzacyjne, apartamentowce, obiekty kulturalne, czy galerie handlowe! Blachy perforowane także są konstrukcjami różnego rodzaju sit.

Co jeszcze warto wiedzieć? Blachy aluminiowe dzisiaj są bardzo potrzebne przy tworzeniu konstrukcji gastronomicznych. Mowa o typie blach gładkich, niemalże lustrzanych, które łatwo utrzymać w 100% sterylności. Takie wyroby zagwarantuje zaś m.in. wspomniana firma Zielonka! 

Opracowanie:
Toruń, Bolesława Chrobrego 127
tel. 52 581 97 45
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz