Materiał Partnera

Biżuteria dla drzwi w twoim domu

Biżuteria dla drzwi w twoim domu

Nie bez przyczyny klamki nazywamy biżuterią dla drzwi. Pełnią one bowiem nie tylko funkcję użytkową, lecz także spełniają funkcje estetyczne. Odmienią nie tylko wygląd naszego mieszkania, lecz również samych drzwi, czyniąc je bardziej stylowymi i eleganckimi. Tak jak starannie dobieramy biżuterię do własnego stroju, tak równie starannie powinniśmy wybrać biżuterię dla drzwi.

Wybierając drzwi skupiamy się przede wszystkim na ich skrzydle. Tymczasem kluczowym elementem będzie… klamka. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Ogólna charakterystyka

Biżuteria dla drzwi to akcesoria bardzo zróżnicowane zarówno pod względem kształtów, jak i materiałów, z których zostały wyprodukowane.

Mogą być zatem proste lub fantazyjne, gładkie lub bogato zdobione, błyszczące lub matowe.

Najczęściej spotykamy się z klamkami mosiężnymi, aluminiowymi oraz stalowymi. Ich powierzchnia może być powlekana tworzywem, lakierowana proszkowo, chromowana, niklowana lub pozłacana.

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze drzwi prezentowały się wyjątkowo oryginalnie i okazale, wybierzmy klamki z uchwytem z porcelany, kryształu, egzotycznego drewna lub żywicy syntetycznej. Szczególnie cenione są te wykończone skórą lub podświetlane, ułatwiające trafienie do drzwi w ciemności. Jest to wspaniałe rozwiązanie, jeśli w domu są małe dzieci.

Funkcjonalność

Wybierając biżuterię dla drzwi, dostępną na przykład w sklepie internetowym VDS, zwracajmy także uwagę na to, czy jest ona funkcjonalna i ergonomiczna. Kupujmy je zatem w komplecie z szyldem zasłaniającym ich mocowanie. Przy zamkach otwieranych kluczem, klamka i powinny mieć wspólny szyld. Wszystkie elementy powinny być także wykonane z tego samego materiału i powinny mieć jednakowe wzornictwo.

Ponadto powinny być wygodne w użytkowaniu, utrzymywaniu w czystości i w pełni funkcjonalne. Zwracajmy uwagę, czy rękojeści są odpowiednio wyprofilowane i czy łatwo dopasowują się do dłoni. Pamiętajmy, że klamki proste w formie są najłatwiejsze w utrzymaniu czystości i konserwacji.

Dobór biżuterii do drzwi

Przede wszystkim im drzwi są bardziej dekoracyjne, tym klamka powinna być bardziej klasyczna. Do gładkich drzwi z kolei możemy wybrać bardziej wymyślne kształty klamek, gdyż wówczas będą się bardziej wyróżniać na ich tle.

Kolejną zasadą jest dobranie materiału klamki, do materiałów, występujących we wnętrzu. Jeśli będzie zatem wykonana z mosiądzu, dobrze, aby część dekoracyjnych drobiazgów również wykonana była z tego materiału. Dzięki temu osiągniemy estetyczną spójność oraz estetyczny ład.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz