Artykuł sponsorowany

Biuro Rachunkowe „VENA” Wioletty Ulenberg – Na czym polega prowadzenie ksiąg handlowych?

Biuro Rachunkowe „VENA” Wioletty Ulenberg – Na czym polega prowadzenie ksiąg handlowych?

Prowadzenie ksiąg handlowych nazywane bywa też pełną księgowością i jest formą rozliczania firmy z Urzędem Skarbowym, z której skorzystać może określona grupa przedsiębiorców. Dobrze prowadzone księgi handlowe są najlepszym i przyszłej sytuacji firmy, dlatego zajmować się tym powinni tylko doświadczeni specjaliści. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z usług Biura Rachunkowego „VENA”.

Kto jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg handlowych?

Księgi handlowe nazywane bywają też pełną księgowością. Nic dziwnego, są one zapisem każdego zdarzenia gospodarczego mającego miejsce w firmie. Dlatego stanowią świetne i rzetelne źródło informacji o sytuacji firmy, a wprawne oko jest w stanie nawet prognozować przyszłość przedsiębiorstwa na podstawie ksiąg handlowych. To, kto jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg handlowych, określone zostało przez przepisy ustawy o rachunkowości. Są to: spółki kapitałowe (sa i sp. z o.o.), spółki komandytowe oraz komandytowo-akcyjne, a także osoby fizyczne. Jest jednak warunek – przychody, które uzyskała spółka lub osoba za poprzedni rok, muszą przekroczyć równowartość 2 000 000 euro.

Z czego składają się księgi handlowe?

Księgi handlowe od dawna nie są już wielkimi zeszytami, w których zapisywano zdarzenia gospodarcze – dziś zastępuje się je odpowiednimi programami komputerowymi. Niemniej zawsze muszą one zawierać elementy określone przez art. 13 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, i są to:

  • dziennik (chronologicznie ułożone zdarzenia gospodarcze),

  • księga główna (operacje zapisywane zgodnie z zasadą podwójnego zapisu),

  • księgi pomocnicze (konta analityczne – te same dane, co w księdze głównej, ale poszerzone o dodatkowe informacje),

  • zestawienia księgi głównej i ksiąg pomocniczych (bilans próbny),

  • wykaz aktywów i pasywów (inwentarz).

Dlaczego warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Polscy przedsiębiorcy od dawna nie muszą zatrudniać księgowej na etat – jest to regulowane przez przepisy polskiego prawa. Mogą korzystać z usług biur rachunkowych, takich jak Biuro Rachunkowe „VENA” Wioletty Ulenberg obsługujące firmy i osoby prywatne, na zasadzie outsourcingu. Takie rozwiązanie okazuje się wygodniejsze i bardziej opłacalne. Nie trzeba przejmować się formalnościami związanymi z zatrudnieniem pracownika, a można mieć pewność, że sprawy księgowe zostały oddane w ręce profesjonalistów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz