Artykuł sponsorowany

Biopsja cienkoigłowa – specjalistyczny zabieg diagnostyczny w rękach specjalistów z Kobamed s.c.

Biopsja cienkoigłowa – specjalistyczny zabieg diagnostyczny w rękach specjalistów z Kobamed s.c.

Odpowiednia diagnostyka to podstawa prawidłowego leczenia, a co za tym idzie każda placówka medyczna potrzebuje wiedzy jaką daje wykonywanie zabiegów diagnostycznych. Oczywiście metod zdiagnozowania problemu zdrowotnego jest dość dużo, niemniej jednak niejednokrotnie niezbędne jest wykonanie diagnostyki o charakterze inwazyjnym, czego najlepszym przykładem jest biopsja cienkoigłowa, którą w swojej placówce wykonują doświadczeni lekarze z Kobamed s.c.

Czym wyróżnia się biopsja cienkoigłowa

Biopsja to zabieg inwazyjny wymagający ingerencji w ludzkie ciało. W przypadku biopsji cienkoigłowej, a właściwie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej celowanej (w skrócie BACC), mamy do czynienia z zabiegiem diagnostycznym polegającym na pobraniu (do badań mikroskopowych/histopatologicznych) materiału biologicznego z tkanek podejrzewanych o zmiany chorobowe, w tym powstawanie procesu nowotworowego. Zabiegi tego typu realizowane są w wyspecjalizowanych placówkach medycznym, w tym także w Kobamed s.c. Marcin Barczyński,Aleksander Konturek, gdzie biopsja wykonywana jest pod kontrolą USG. Dzięki temu, jak mówią specjaliści z Kobamed s.c

Biopsja cienkoigłowa pod kontrolą USG daje lekarzowi wykonującemu zabieg pełną kontrolę nad przebiegiem biopsji oraz umożliwia zdecydowanie bardziej dokładne określenie miejsca, z którego pobierany jest materiał biologiczny do badania.”

Sam zabieg wykonywany w Kobamed s.c., choć inwazyjny, jest bezpieczny, stosunkowo prosty i zazwyczaj nie wymaga znieczulenia. Polega on na pobraniu (zassaniu - stąd cząstka "aspiracyjna" w nazwie), za pomocą strzykawki z cieniutką igłą, materiału do badania, na podstawie którego można ocenić, jaki charakter ma podejrzana zmiana (na przykład guzek).

Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest zazwyczaj w trakcie wizyty w przychodni Kobamed s.c. i nie wymaga leżenia w szpitalu, zaś całkowity czas zabiegu np. biopsja tarczycy, z uwzględnieniem przygotowania do badania, to ok. 5-15 minut w zależności od ilości nakłuwanych guzków (samo nakłucie trwa kilka sekund).

Jakie są wskazania do wykonania biopsji cienkoigłowej

To czy pacjent otrzyma skierowanie na wykonanie biopsji uzależnione jest od sporej ilości czynników. Zazwyczaj jednak badanie to jest potrzebne wtedy, gdy za pomocą innych, nieinwazyjnych metod – np. badanie palpacyjne, USG, tomografia, rezonans magnetyczny itp. - wykryje się w ciele pacjenta patologiczną zmianę. Warto bowiem pamiętać, że nieprawidłowości struktury mogą pojawić się w powłokach ciała, w jamie brzusznej czy szyi. Guzki lub inne nieprawidłowości mogą zostać wykryte również w obrębie narządów miednicy mniejszej, np. w okolicach narządu rodnego kobiet lub w prostacie czy w worku mosznowym u mężczyzn. Biopsja cienkoigłowa to także zabieg, który w specjaliści Kobamed s.c. wykonują często w przypadku powiększonych węzłów chłonnych oraz w obrębie gruczołów dokrewnych – np. tarczycy czy nadnerczy. Innymi wskazaniami do wykonania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej są choroby wątroby (np. marskość wątroby), choroby nerek lub choroby płuc. Dodatkowo biopsję BACC można stosować też do odbarczenia dużych zmian torbielowatych w piersiach czy tarczycy, co pomaga w zmniejszeniu dolegliwości bólowych.

W przypadku biopsji cienkoigłowej powikłania występują niezwykle rzadko. Warto jednak pamiętać, że każdy pacjent zgłaszający się do placówki medycznej Kobamed s.c. na tego typu zabieg, powinien zgłosić lekarzowi wszystkie skłonności do krwawienia, przyjmowane leki przeciwzakrzepowe oraz uczulenia na leki przeciwbólowe i odkażające.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz