Materiał Partnera

Biomasa jako odnawialne źródło energii.

Biomasa jako odnawialne źródło energii.

Biomasa należy do najbardziej perspektywicznych odnawialnych źródeł energii. Jej zastosowanie pozwala na spożytkowanie odpadów poprodukcyjnych. Jakie rodzaje biomasy wyróżniamy? Jak powstaje to odnawialne źródło energii i z czego się składa? W jaki sposób korzystamy z cennych właściwości biomasy w naszym kraju?

Biomasa – rodzaje

O to, czym w praktyce jest biomasa zapytaliśmy naszego rozmówcę, specjalistę z firmy COMERC, która od lat aktywnie działa w branży odnawialnych źródeł energii: Pod terminem biomasa kryje się wiele substancji, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Biomasa pochodzenia roślinnego są to między innymi trociny, zrębki, kora, które są odpadami przemysłu drzewnego oraz są siano i słoma, jako odpady z upraw rolnych oraz produkty uboczne procesów przetwórczych jak np. wysłodki buraczane. Nasza firma wytwarzająca linie do produkcji pelletu poprzez zakres swojej działalności promuje wykorzystanie biomasy zwłaszcza drzewnej jako źródło czystej energii odnawialnej.

Biomasa wykorzystywana do celów energetycznych

Na skutek spalania biomasy bądź produktów jej rozkładu powstaje ciepło, które z powodzeniem może być zamieniane na inne rodzaje energii. Dzięki temu biomasa jest trzecim co do wielkości naturalnym źródłem energii na świecie.

Obecnie pośród produktów, stosowanych w celach energetycznych, wymienić możemy: drewno o niskim stopniu jakości technologicznej wraz z odpadami drzewnymi, słomę, odpady organiczne takie jak wysłodki buraczane, łodygi kukurydzy, lucerny czy traw. Ponadto istnieją specjalne uprawy, których zbiory służą do celów energetycznych.

W naszym kraju w celach energetycznych uprawiane są głównie te rośliny, które szybko rosną. A zatem wierzba wiciowa, róża wielokwiatowa, ślazowiec pensylwański oraz różne rodzaje traw wieloletnie takich jak np. miskant olbrzymi czy proso rózgowe.

Zastosowanie biomasy w Polsce

Z uwagi na stan środowiska naturalnego oszczędność energii jest już procesem koniecznym. Uzasadnione nadzieje pokłada się w bioenergetyce i rozwiązaniach, jakie ona oferuje. Jednym z nich są efektywne techniki grzewcze, które wykorzystują urządzenia do spalania biomasy. Na naszym, polskim rynku istnieją profesjonalne firmy, które specjalizują się w produkcji tego typu urządzeń. Pośród rozwiązań, które oferują wymienić można rozwiązania proponowane przez firmę COMERC – m.in. elektrociepłownie zasilane biopaliwami.

Każda ciepłownia wykorzystująca biomasę jest rozwiązaniem ekologicznym. Biomasa zawiera zdecydowanie mniej szkodliwych pierwiastków niż np. wciąż jeszcze powszechnie stosowane paliwa kopalne. Ponadto podczas procesu spalania biomasy znacznie mniejsza jest także ilość dwutlenku węgla, przechodzącego do atmosfery. A dzięki temu spada poziom zagrożenia, związanego ze zjawiskiem globalnego ocieplenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz